Magazyn Akwarium

Magazyn Akwarium nr 4/2012 (117)

MIESIĘCZNIK PASJONATÓW AKWARYSTYKI

Magazyn Akwarium czasopismo 4/2012

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo, do jakiego stopnia jest popularna w Polsce akwarystyka? Do przemyśleń na ten temat skłoniło mnie pewne wydarzenie. Otóż kilkanaście dni temu miałem przyjemność podróżować do Katowic w towarzystwie niedawno poznanej osoby z branży teatralnej. Ponieważ uwielbiam teatr, kilka godzin jazdy samochodem minęło bardzo szybko na rozmowach o naszych, jakże różnych, profesjach. W pewnym momencie mój nowy znajomy zapytał mnie, czy w Polsce jest dużo akwarystów.

Odruchowo odpowiedziałem, że tak,

później jednak zacząłem się nad tym zastanawiać i myśl ta nie dawała mi spokoju i to do tego stopnia, że, gdy kilka dni temu niespodziewanie zadzwonił do mnie dziennikarz z biznesowego czasopisma branży zoologicznej z prośbą o informacje w sprawie aktualnej popularności akwarystyki oraz widocznych w jej obrębie nowych trendów, moja wypowiedź była już dużo bardziej stonowana. No bo, czy rzeczywiście jest nas tak dużo? Osobiście znam co prawda bardzo wielu posiadaczy akwarium, ale zaskakująco wielu z nich jest w wieku zbliżonym do mojego (powiedzmy plus-minus 10 lat), pochodzi więc z pokolenia, którego dzieciństwo lub młodość przypadały w latach 70.-80. ubiegłego stulecia, gdy akwarystyka święciła tryumfy i niemal każdy dzieciak (nie tylko zresztą) miał w domu akwarium. Większość z tych osób odeszła z czasem od tego hobby, wielu jednak – po latach – z sentymentem do niego powróciło już jako dorośli.

Mając zupełnie inne możliwości finansowe, poparte rewolucją technologiczną, jaka zaszła w międzyczasie w budowie zbiorników i ich wyposażenia oraz dużą wiedzę praktyczną, wystartowali na nowo z zupełnie innego poziomu, specjalizując się w konkretnych gałęziach akwarystyki, takich jak zakładanie akwariów naturalnych, biotopowych, roślinnych czy morskich. O zaawansowany poziom naszego hobby możemy być więc raczej spokojni.

Co jednak z nowymi adeptami zaczynającymi swą przygodę z rybkami od tradycyjnego gupika począwszy? Czy klasyczne „akwarium z neonkiem” (jak ujął to wspomniany przeze mnie dziennikarz) odchodzi powoli do lamusa? Miejmy nadzieję, że nie, i starajmy się propagować wśród znajomych akwarystykę jako ciekawy sposób spędzania czasu oraz samo akwarium jako estetyczny i nieszablonowy element wystroju naszych domostw.

W bieżącym numerze MA zapraszam do zapoznania się z obszernym artykułem Heiko Blehera, który – tym razem – zabierze nas do dalekiej Australii. Dla miłośników akwarystyki morskiej przygotowaliśmy sporą dawkę informacji o oryginalnych, pełzających rybach, jakimi są ślizgi z rodziny Blennidae. Polecam również artykuł Wojciecha Sierakowskiego przedstawiający następnego pyszczaka dla początkujących – Iodotropheus sprengerae, a poza tym drobiazgowy materiał dr Huberta Zientka o rozmnażaniu,  zdawałoby się, tak dobrze znanego, a wciąż zdumiewającego danio pręgowanego, czwartą część tekstu Anny Malinowskiej o „czarnych wodach”, opis tajemniczego czukuczana i rzadko hodowanego promieniaka białopłetwego. To nie wszystko. Aby przekonać się, czym jeszcze chcemy Państwa zaskoczyć, zapraszam do lektury kwietniowego numeru MA.

Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny

Spis treści Magazyn Akwarium czasopismo 4/2012

Edytorial

Ciekawostki

Wody Północnej Australii

Żywy i kolorowy obraz, czyli pyszczaki z jeziora Malawi w twoim domu. Część 5: gatunki dla początkujących – Iodotropheus sprengerae

Akwarium roślinne – jak zacząć?

Akwarium biotopowe czarnych wód – jak założyć akwarium biotopowe czarnych wód Ameryki Południowej, cz. 4

Od „pięciu” do „stu osiemdziesięciu”, czyli wspomnień czar przed szybą akwarium

Czukuczan chiński – kuriozum z rzeki Jangcy

Ślizgi w akwarium morskim: przegląd gatunków z rodzajów Ecsenius i Salarias

Prionobrama filigera – kąsacz z czerwonym ogonem

Danio pręgowany – karpiowaty o światowej karierze

Listy do redakcji

Encyklopedia

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button