Zeszyty Akwarystyczne

Zeszyt Akwarystyczny nr 2 (2): Darek Firlej: Bojownik syjamski Plakat Thai

Zeszyty Akwarystyczne

Bojownik syjamski Plakat Thai

[fragment]

Bojowniki, obok złotych rybek i gupików, to jedne z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Ich popularność nie maleje odkąd pojawiły się na akwarystycznym rynku. Łatwość hodowli i stosunkowo bezproblemowa opieka oraz bajeczne kolory i fantastyczne kształty płetw sprawiają, że jest to ryba bardzo chętnie kupowana. Wiedzą o tym doskonale właściciele sklepów zoologicznych, dlatego nie ma chyba sklepu akwarystycznego, w którym nie można byłoby kupić bojownika.

Ryby te, oprócz zachwytu, jaki wzbudzają wśród akwarystów, budzą też wiele emocji związanych z ich temperamentem. Nie bez przyczyny przecież noszą nazwę bojowników wspaniałych. Jeszcze większe emocje budzi w wielu akwarystach sposób transportu i przechowywania tych ryb. Niejednemu sklepowi solidnie się oberwało od zapalonych akwarystów za plastikowe kubeczki, w których często trzymane są bojowniki. Wydaje mi się, że po obu stronach konfliktu narosło wiele nieporozumień, które, jak to zwykle bywa, wynikają z niewiedzy.

Bojowniki to również ulubione ryby profesjonalnych hodowców ze względu na ich „plastyczność” hodowlaną i możliwość tworzenia coraz to nowych odmian i ras.

Na temat sposobów hodowli, rozmnażania i warunków trzymania tych ryb w akwarium napisano już setki książek i artykułów. W tej publikacji chciałbym przedstawić historię bojownika syjamskiego, w takim kontekście, który pomoże zrozumieć akwarystom emocje związane z tym gatunkiem, a hodowcom profesjonalnym pogłębić wiedzę na temat powstania poszczególnych odmian. Warto bowiem spojrzeć na ten gatunek nie tylko jak na tropikalną rybkę z akwarium, ale również jako niezmiernie ważny składnik dziedzictwa kulturowego Tajlandii. Bojownik syjamski to ryba szczególna również w historii akwarystyki, dlatego chciałbym w szczególny sposób o niej opowiedzieć.

Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button