ArtykułyEncyklopedia

Acreichthys tomentosus

Encyklopedia akwarystyczna

Acreichthys tomentosus

Pochodzenie: zamieszkuje Ocean Indyjski oraz zachodnią część Pacyfiku. Obszar jego występowania rozciąga się od wschodnich wybrzeży Afryki po Australię i Fidżi. Preferuje płytkie okolice raf koralowych oraz zaciszne laguny porośnięte podwodnymi lasami wodorostów.

Wielkość: do 12 cm długości.

Zbiornik: ze względu na małe rozmiary i niezbyt dużą ruchliwość zadowala się nawet niewielkim akwarium. Jego wystrój powinna stanowić żywa skała oraz koralowce. Ryby te warto polecać zwłaszcza do niewielkich zbiorników typu nano-reef, w których mogą stanowić interesujący obiekt hodowli.

Charakterystyka: ryba stosunkowo łagodna. Można łączyć ją z innymi spokojnymi gatunkami, nie atakuje również krewetek ani innych większych skorupiaków. Może natomiast uszkadzać rurówki i delikatniejsze koralowce oraz polować na wieloszczety wychodzące z żywej skały.

Opis: ciało ma kształt liścia i jest zakończone niewielką, łopatkowatą płetwą ogonową osadzoną na długim trzonie. Płetwa grzbietowa przekształcona jest w szablasty, ruchliwy wyrostek. Z kolei szeroka płetwa tłuszczowa jest niemal zupełnie przezroczysta. Dolną krawędź ciała zdobią sierpowate płetwy brzuszne oraz półprzezroczysta płetwa odbytowa. Oczy są bardzo duże, barwy pomarańczowej. Osobniki młode odznaczają się szarawym kolorytem przypominającym wojskową panterkę z kombinacją jaśniejszych i ciemniejszych  plam i zygzaków. Z biegiem czasu pojawiają się w niej zielonkawe i żółtawe akcenty. Ryba pływa w charakterystycznej pozycji z głową skierowaną w dół pod kątem ok. 45º.

Pokarm: w naturze żywi się przede wszystkim drobnymi skorupiakami, ślimakami oraz wieloszczetami. W niewoli zadowala się mrożonym planktonem morskim, krewetkami i krylem, z upodobaniem zjada też akwariowe szkodniki, takie jak Aiptasia i Anemonia „majano”.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w niewoli.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button