Heiko Bleher: Akwarium biotopowe. Teraźniejszość i przyszłość naszego hobby
W ostatnich latach w ramach hobby, jakim jest akwarystyka, można zauważyć zmiany koncentrujące się na dekorowaniu zbiorników – i to na skalę światową. Słowa takie jak „aquascape” czy „akwarium naturalne” wywarły ogromny wpływ na społeczność akwarystów na całym świecie, ale generalnie tylko na mniejszość.
Chociaż uderzające są dekoracje i projekty wywodzące się z japońskiej sztuki ogrodów zen, to przecież polegają one na kopiowaniu suchych ogrodów lądowych, natomiast rzadko siedlisk podwodnych i w ogóle nie odwzorowują one prawdziwego podwodnego świata. Nawiasem mówiąc, od 2000 roku w różnych krajach odbywają się międzynarodowe konkursy w tej dziedzinie akwarystyki, przy czym największym jest ten, który zainicjował Takashi Amano w Japonii.
Kurs na akwarium biotopowe
Inne oblicze akwarystyki – skoncentrowane na odtwarzaniu realnego świata podwodnego, poszczególnych biotopów, w ramach których różne gatunki ryb żyją w specyficznych i często niewielkich siedliskach, występując wspólnie z określonymi roślinami i/lub materiałami – zdobywa sobie dziś zwolenników w zaskakującym tempie.