ArtykułyPorady

Akwarium dla razbor Hengela krok po kroku

Porady akwarystyczne

Witam serdecznie!
Dwa tygodnie temu zostało zalane akwarium 54 l z podłożem bazaltowym. Gdy zbiornik dojrzeje, pragnę przeznaczyć go dla stadka razbor Hengela w ilości 12–15 sztuk (czy taka ilość nie będzie za duża, jak na ten litraż?). Z tytułu, że akwarium ma być jednogatunkowe, chciałabym urządzić je tak, by warunki w nim panujące były optymalne dla tych ryb. I tu rodzi się moje pytanie: jak urządzić akwarium, jakie kupić rośliny, pierwszorzędne testy na parametry wody, pokarm dla tych ryb, etc. Jakie parametry wody i temperatura są optymalne dla tych razbor? Dodać do wody liście ketapangu, szyszki olchy, filtrować wodę przez torf? Byłabym bardzo wdzięczna za wyczerpanie tematu, gdyż chciałabym stworzyć dla moich przyszłych razbor najlepsze warunki, w których ryby będą czuły się wyśmienicie.
Z poważaniem, Marta Żeleźna

Razbora Hengela (Trigonostigma hengeli) zamieszkuje głównie tzw. „czarne wody” Sumatry i Borneo. Osiąga długość 3 cm. Wyglądem bardzo przypomina często spotykaną w sklepach razborę „espei” i bywa z nią mylona. Ciała tych ryb są stosunkowo wysokie i wygrzbiecone. Na bokach występuje charakterystyczny ciemnogranatowy klin, ale znacznie węższy niż u razbory klinowej. Łuski mienią się piękną, miedzianą barwą. Samice są odrobinę większe i masywniejsze niż samce. Razbora ta należy do rybek spokojnych i towarzyskich. Jest niezmiernie ruchliwa – nieustannie pływa, patrolując środkową i powierzchniową strefę zbiornika. Doskonale nadaje się zarówno do akwarium ogólnego, jak i planowanego przez naszą Czytelniczkę zbiornika gatunkowego. Najlepiej trzymać gromadkę co najmniej kilkunastu ryb (w konkretnym przypadku opisanym przez Czytelniczkę grupa ok. 15 osobników będzie w sam raz do zbiornika 54 l). W przypadku zbiorników ogólnych należy unikać łączenia ich z gatunkami agresywnymi oraz zbyt dużymi, łatwo bowiem mogą stać się ich posiłkiem.

Akwarium dedykowane dla tego gatunku musi być szczelnie przykryte, bowiem rybki doskonale skaczą. Oświetlenie powinno być dość silne. Zbiornik trzeba także wyposażyć w delikatnie pracujący filtr oraz w grzałkę z precyzyjnym termostatem. Jako podłoże najlepszy jest drobny, ciemny żwir (np. właśnie bazaltowy), zaś jako dekoracje – korzenie i kawałki drewna. Na dnie warto umieścić również kilka liści migdałecznika morskiego (ketapangu), które dodają zbiornikowi naturalnego wyglądu, a przy tym mają rozległe właściwości antyseptyczne i mogą chronić ryby przed potencjalnymi chorobami. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte, z dużą ilością roślin pływających oraz z licznymi kryjówkami wśród wysokich kęp roślinności ukorzenionej. Dobór gatunków w zasadzie pozostaje kwestią gustu akwarysty, jeżeli jednak zbiornik ma mieć charakter biotopowego, warto ograniczyć się do tych, które pochodzą z południowo–wschodniej Azji. Do obsadzenia tylnej części akwarium doskonale nadawać się więc będą: limnofila wodna (Limnophila aquatica), Limnophila sessiflora, Myriophyllum tuberculatum, nadwódka trójkwiatowa (Hygrophila difformis) i nadwódka wielonasienna (H. polysperma). Gatunki te należy sadzić w kępach po kilka–kilkanaście okazów każda. Warto dokładnie przemyśleć usytuowanie każdej kępy tak, aby obok siebie znalazły się rośliny kontrastowe, różniące się kształtem liści czy odcieniem zieleni (np. nadwódki i limnofile). Co jakiś czas konieczne będzie skracanie nadmiernie wyrastających i pokładających się na powierzchni wody pędów. Odcięte fragmenty można wykorzystać jako doskonałe sadzonki dające początek nowym osobnikom. W środkowej części akwarium powinny znaleźć się gatunki takie jak zwartki (Cryptocoryne spp.) czy różdżyce (Ceratopteris spp.). Rośliny te sadzi się raczej indywidualnie, zwartki zresztą szybko powinny zacząć się rozmnażać tak, że wkrótce może okazać się koniecznością usuwanie nadmiaru osobników. Uzupełnieniem obsady roślinnej mogą być przymocowywane do korzeni i kawałków drewna kępy mchów i mikrozorium skrzydlate (Microsorium pteropus). Spośród roślin pływających warto polecić wspomniane już różdżyce (tworzą zarówno formy ukorzenione, jak i pływające) oraz wgłębkę wodną (Riccia fluitans).

Razbora Hengla preferuje miękką (do 10ºdGH), lekko kwaśną (pH 6,5) wodę o temperaturze 23–28ºC, filtrowaną przez torf lub z dodatkiem wyciągów torfowych (parametry wody należy regularnie sprawdzać przy pomocy dobrej jakości testów kropelkowych). Doskonale czuje się również i prezentuje w typowych akwariach roślinnych i japońskich (ryuboku, iwagumi). Do rozrodu potrzebuje pewnej ilości szerokolistnych roślin (np. średniej wielkości zwartek), bowiem ikra jest przyklejana przez samice na spodniej stronie ich blaszek liściowych.

Wyżywienie opisywanego gatunku nie przedstawia większych trudności. W zupełności zadowala się on dobrej jakości uniwersalnym suchym pokarmem płatkowanym, ale warto uzupełniać taką dietę, regularnie podając drobne mrożonki, np. oczlika, a nawet kupowane w dobrym sklepie akwarystycznym pokarmy żywe, na które te maleńkie rybki z upodobaniem polują.

Redakcja MA

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button