Akwarium dwumiesięcznik – małe Akwarium
Od Redakcji
Szanowni Państwo!
Z ogromną przyjemnością oddajemy w ręce Czytelników sto czterdziesty trzeci wprawdzie, ale pierwszy po niemal 10-letniej przerwie numer czasopisma „Akwarium” stanowiącego jedyny organ prasowy i podstawową lekturę kilku pokoleń akwarystów w latach 60., 70. i 80. ubiegłego stulecia. Pismo to powstało w 1959 r. z inicjatywy członków Polskiego Związku Miłośników Akwarystyki (późniejszy Polski Związek Akwarystów), m.in. Panów: Karola Gabrysia, Aleksego Moja, Józefa Pilarczyka i Henryka Kilki. Było ono godnym kontynuatorem przedwojennej tradycji polskiego czasopiśmiennictwa akwarystycznego („Akwarium i Terrarium”, Warszawa, 1925-1927; „Akwarium i Terrarium”, Poznań, 1935; „Akwarium”, Warszawa, 1938-1939) i realizacją jednego z głównych celów statutowych PZMA (wydawanie periodyku o tematyce akwarystycznej). Nad szatą graficzną kilku pierwszych numerów czuwał legendarny polski akwarysta i wyśmienity rysownik Zygmunt Lorec.
Pismo ukazywało się nieregularnie
– wynikało to zarówno z jakże prozaicznych problemów finansowych, jak również z egzotycznie dzisiaj brzmiących bolączek Polski Ludowej takich jak reglamentacja i permanentny brak papieru drukarskiego. Jego Redaktorami Naczelnymi byli kolejno: Karol Gabryś (nr 1-3), Józef Pilarczyk (nr 4-5), Mirosław Celler (nr 6-10), Henryk Skrzyński (nr 11-60), Henryk Kilka (nr 61-72) i Marek Mierzwiak (nr 73-124). Ostatni – 124 numer „Akwarium” ukazał się w sierpniu 1992 r. Wiązało się to z faktycznym zaprzestaniem na początku lat 90. działalności jego wydawcy, czyli Polskiego Związku Akwarystycznego.
W latach późniejszych
udało się reaktywować pismo, ale już nie jako samodzielny periodyk, tylko wkładkę w czasopiśmie „Nasze Akwarium”. W tej postaci w latach 1999-2002 ukazało się 18 numerów (125-142). Jednym z ich redaktorów, a później Redaktorem Naczelnym był Robert Bohdan Ginglas. Przez ponad pół wieku istnienia „Akwarium” przez jego łamy przewinęły się dziesiątki znakomitych Autorów, w tym tak znane postacie akwarystyki jak: Waldemar Banach, Mirosław Celler, Janusz Goliński, Krzysztof Gosławski, Henryk Jakubowski, Henryk Kilka, Piotr Komasara, Stefan Kornobis, Jerzy Kosmala, Stanisław Kujawa, Aleksy Moj, Henryk Moll, Adam Latusek, Zygmunt Lorec, Andrzej Ogrodnik, Stefan Pacula, Ryszard Patryas, Andrzej Salamon, Henryk Skrzyński, Henryk Szelęgiewicz i Bogusław Ziarko. Pismo słynęło szeroko wśród hobbystów jako praktyczny poradnik pisany przez doświadczonych ludzi z pasją i skierowany do każdego miłośnika akwarystyki.
Ponowna reaktywacja „Akwarium”
była wielkim marzeniem założyciela „Magazynu Akwarium” Ś.P. Darka Firleja. O prawa do jego wydawania zabiegał bardzo długo, nie szczędząc sił i czasu. Było to o tyle utrudnione, że PZA – organ wydający niegdyś to czasopismo – nigdy nie został formalnie rozwiązany. Ostatecznie MA uzyskał prawa do tytułu w połowie 2010 r. i Darek rozpoczął przygotowania do wielkiego „come back’u”. Niestety, plany te pokrzyżowała postępująca choroba nowotworowa…
Szanowni Państwo,
objęcie teki Redaktora Naczelnego „Akwarium” stanowi dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, bowiem bez przesady mogę powiedzieć, że pod względem akwarystycznym „wychowałem” się na tym periodyku, do dziś przechowuję wszystkie jego archiwalne numery i bardzo często sięgam do nich, szukając odpowiedzi na różne nurtujące mnie pytania. Mimo upływu kilku dekad większość opublikowanych tam materiałów nie straciła nic ze swej aktualności. Chciałbym, aby to samo napisać mógł Czytelnik przeglądający za kilkadziesiąt lat numery reaktywowanego pisma. Ma to być periodyk dla doświadczonych akwarystów stanowiący platformę do dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Gorąco zapraszam do współpracy wszystkich miłośników akwarystyki i terrarystyki. Jeżeli ktoś z Państwa osiągnął sukces w hodowli jakiegoś rzadkiego gatunku ryb, ślimaków, krewetek lub innych zwierząt akwariowych czy też terrariowych, chciałby pochwalić się swoimi spostrzeżeniami na temat uprawy roślin wodnych, wyleczył w nietypowy sposób jakąś chorobę ryb, jest wynalazcą jakiegoś oryginalnego akwarystycznego „patentu” i chciałby podzielić się z innymi swoją wiedzą, łamy „Akwarium” stoją dla niego otworem.
Wszystkie publikowane na łamach „Akwarium” materiały będą sukcesywnie zasilać tworzoną w naszej redakcji na stronie WWW.magazynakwarium.pl bazę publikacji akwarystycznych. To propozycja dla tych, którzy od wersji papierowych czasopism odchodzą i cenią sobie wiedzę skupioną w wygodnej i nie zajmującej żadnego miejsca formie.
Odnowione „Akwarium”
pod względem szaty graficznej nawiązuje do historycznych numerów pisma z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie przypadnie do gustu nie tylko starszym akwarystom z sentymentem wspominającym ten periodyk, ale również młodszym Czytelnikom, którzy sięgną po niego po raz pierwszy. Proszę również o propozycje tematów i wszelkie konstruktywne uwagi, które pozwolą czasopismu lepiej spełniać Państwa rosnące oczekiwania. Zachęcam do korespondencji – obiecuję, że możliwie szybko odpowiem na każdego maila.
Paweł Zarzyński
Redaktor Naczelny
SPIS TREŚCI
Ad Konings
Cynotilapia – mbuna o wilczych kłach
dr Hubert Zientek
Smukleń pryskacz – sukces hodowlany krok po kroku
Zbigniew Strzelecki
O charakterystyce kolcobrzuchowatych Tetraodontidae
Rafał Maciaszek
Moje uwagi na temat ubarwienia krewetek z rodzaju Neocaridina