Akwarium

Akwarium nr 1/2013 (151)

Akwarium dwumiesięcznik

Akwarium dwumiesięcznik – małe Akwarium

Szanowni Czytelnicy,

151 numer „Akwarium” otwiera nowy etap w rozwoju pisma. Redaktor Paweł Zarzyński zakończył prowadzenie dwumiesięcznika na 150 jubileuszowym numerze.

To zmiana wymuszona realiami obecnego kryzysu i koniecznością ograniczania kosztów. Jest tym bardziej trudna, że nasz mały tytuł w czasie prowadzenia go przez Redaktora Pawła Zarzyńskiego zyskał wielu Czytelników i bardzo dobre recenzje. Sądzę, że był „oczkiem w głowie” Redaktora. To pismo w przeszłości w Polsce przez dłuższy czas stanowiło jedyne źródło wiedzy o akwarystyce i było też podstawową lekturą, jak sądzę, również dra Pawła Zarzyńskiego, a potem – prawdziwym wyzwaniem. Z całą pewnością mu sprostał. Bardzo dziękuję Panu Redaktorowi za ponowne, bardzo udane  wprowadzenie pisma na rynek akwarystyczny.

W bieżącym numerze znajdziecie Państwo sześć artykułów oraz relacje z wydarzeń.  Polecam materiał młodego, ale już dobrze postrzeganego Autora, Pawła Pomiana, o babkach Stiphodon sp. oraz artykuł o oryginalnym ślimaku zwanym potocznie Black Devil Łukasza Skomoruchy. Warto również przypomnieć sobie, jakie rośliny hodowano dawniej w akwariach – o tym artykuł z serii „Zapomniane a godne polecenia rośliny akwariowe” autorstwa Krzysztofa Bieleckiego. Będzie to bliźniaczy do poznanego już cyklu o „Mało znanych a godnych polecenia roślinach akwariowych”.

Postanowiłam również, że, ponieważ będziemy zamieszczać na łamach „Akwarium” sprawozdania ze spotkań środowiskowych, będę również informować Czytelników o najbliższych imprezach ważnych dla akwarystyki, a zwłaszcza dla hodowców. W najbliższym czasie czekają nas więc następujące wydarzenia:

  • 9-17 lutego: Wystawa Ryb Akwariowych (Vystava Akvarijnich Ryb) z udziałem polskich wystawców – Hradec Kralove, Czechy
  • 22-24 lutego: Targi Zoologiczne Animal Market w Poznaniu,
  • 1-3 marca: IV Zlot Morszczaków w Milówce
  • 9-10 marca: Targi Zoo-Park w Lublinie
  • 23-24 marca: Brytyjska Wystawa Dyskowców (British Discus Show 2013) z udziałem polskich wystawców – Doncaster, Wielka Brytania.

Serdecznie zapraszam zarówno do odwiedzania wystaw i innych imprez akwarystycznych, jak również do lektury nowego wydania Akwarium.

Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego


SPIS TREŚCI

Paweł Pomian
Babki Stiphodon sp.

Adam Kostrzembski
Erythrinus erythrinus, czyli „ryba-wilk” w akwarium

Łukasz Skomorucha
Faunus ater w akwarium

Łukasz Sobeczko
Hodowla żywych pokarmów w domu, część 1: Artemia, czyli solowiec

Zbigniew Strzelecki
Temperatura ciała ryb

Andrzej Kociołkowski
II Sympozjum Akwarystyczne w Żychlinie

Andrzej Kociołkowski
Wystawa Warszawskiego Zrzeszenia Akwarystów

Krzysztof Bielecki
Zapomniane a godne polecenia rośliny akwariowe

Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button