Akwarium dwumiesięcznik – małe Akwarium
Trofeusy – oryginalne pielęgnice z jeziora Tanganika – od lat cieszą się niesłabnącą sympatią akwarystów. Te niezwykłe endemity są zarazem żywym dowodem na prawdziwość darwinowskiej teorii ewolucji. Proces ich różnicowania się i powstawania kolejnych gatunków rozgrywa się bowiem dosłownie na naszych oczach. Jednocześnie przynależność gatunkowa przedstawicieli tego rodzaju wciąż jest zagadką dla ichtiologów i stała się przyczyną wielu sporów. W bieżącym numerze „Akwarium” publikujemy artykuł Ada Konigsa, który rzuca nowe światło na to zagadnienie. Autor, bazując na najnowszych odkryciach naukowców, przedstawia zmienność genetyczną tych niezwykłych ryb. Co więcej, materiał ten został zilustrowany jego wspaniałymi fotografiami i to, w większości, wykonanymi w naturalnym środowisku tych pielęgnic.
Trofeusy nie są jedyną atrakcją bieżącego wydania „Akwarium”. Gorąco polecam również artykuł Wojciecha Urynowicza oparty na konkretnych przypadkach klinicznych i dotyczący metabolicznej choroby kości (MBD) u żółwi wodno-lądowych. Wiele osób bezkrytycznie kupuje te sympatyczne stworzenia często pod wpływem impulsu jako żywe zabawki dla dzieci i – nie posiadając choćby elementarnej wiedzy na temat ich wymagań w zakresie żywienia i suplementacji mineralnej – doprowadza do deformacji pancerza i innych nieuleczalnych chorób. Pamiętajmy więc, że – mimo iż potrzeby tych gadów nie są specjalnie wygórowane – podobnie jak w przypadku każdego innego domowego pupila w chwili jego zakupu stajemy się za nie moralnie odpowiedzialni i spada na nas obowiązek zadbania o ich dobrostan.
Na łamach bieżącego numeru „Akwarium” znaleźć można również kolejny już artykuł doświadczonego hodowcy zbrojników – Macieja Koczko. Tym razem uchyla on rąbka tajemnicy rozmnażania sturisomy złocistej, popularnego zbrojnika, któremu często przypina się etykietkę „problemowego”, zwłaszcza w kwestii wykarmienia narybku. Jak się okazuje – zupełnie niepotrzebnie. Pan Maciej dzieli się z nami również swymi niebywale interesującymi spostrzeżeniami na temat behawioryzmu tych ryb, w tym zaawansowanych zachowań socjalnych, o które wprost trudno byłoby je podejrzewać.
Zachęcam również do lektury trzeciej odsłony roślinnych nowości opracowanych przez znakomitego specjalistę w tematyce roślin wodnych i ich wykorzystania w akwarystyce – Pawła Szewczaka. Tym razem przedstawia on australijski gatunek jaskra, który coraz śmielej wkracza na nasz rynek. Wg nieoficjalnych (ale dobrze poinformowanych) źródeł wiemy, że Paweł pracuje nad wyjątkową książką o roślinach akwariowych, która ukaże się być może jeszcze w tym roku. Znając jego wiedzę z pewnością będzie to nie lada atrakcja dla wszystkich miłośników aquascapingu i flory akwariowej. W bieżącym numerze publikujemy również rozwiązanie naszego konkursu fotograficznego wraz z nazwiskami jego pierwszych zwycięzców którzy – przypomnijmy – otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę TROPICAL. Jest też kolejna zagadka zdjęciowa – zapraszamy do nadsyłania odpowiedzi!
I jeszcze jedno – na łamach bieżącego numeru pozwoliłem sobie zmieścić również krótki artykuł mojego autorstwa. Traktuje on o filogenezie, czyli dziejach powstania ryb, których historia trwa już ponad pół miliarda lat. Zapraszam do lektury.
dr inż. Paweł Zarzyński
SPIS TREŚCI
Ad Konings
Zmienność genetyczna ryb z rodzaju Tropheus
Wojciech Urynowicz
Przypadki MBD u żółwi wodno-lądowych
Maciej Koczko
Rozmnażanie zbrojników z gatunku Sturisoma aureum (Steindachner, 1900)
dr Paweł Zarzyński
„Prapoczątki akwarystyki”, czyli filogeneza ryb