Akwarium

Akwarium nr 2/2013 (152)

Akwarium dwumiesięcznik

Akwarium dwumiesięcznik – małe Akwarium

Szanowni Czytelnicy,

Z przyjemnością stwierdzam, że prowadzenie tego niewielkiego dwumiesięcznika sprawia mi ogromną radość. Myślę, że to dlatego, że materiały przygotowywane dla Akwarium są konkretne, problemowe.  Nie są to wielkie, ciągnące się opracowania, ale artykuły opisujące pojedyncze przypadki i to najczęściej oparte na własnych doświadczeniach Autorów.

Podobnie jest z artykułem o Indostomus paradoxus  Marcina Szuchnika. Polecam ten unikalny zapis z hodowli  cierników azjatyckich i tworzenia „zbiornika marzeń”. To doskonały przykład na to, że „małe jest piękne” i nie trzeba zaraz być posiadaczem super zbiornika o ogromnych rozmiarach, aby cieszyć się realizowaniem własnych pasji. Dalej – praktyczny materiał o prostej hodowli fitoplanktonu Łukasza Sobeczko.

W kolejnym artykule, znakomicie piszący Jakub Kijak przedstawia własne nowe doświadczenia z hodowli  Paracheirodon simulans – skromniejszego kuzyna popularnego neona czerwonego. Nie zabrakło również w tym wydaniu materiałów przygotowanych przez Pawła Pomiana o sumiku Microsynodontis batesii i sumie Pseudopimelodus bufonius.

Krzysztof Kelman, Kierownik Działu Hodowlanego w płockim ZOO, przygotował dla nas informacje o Goodeid Working Group – Grupie Roboczej dla Ryb z Rodziny Żyworódkowatych. Mam nadzieję, że dzięki tej publikacji więcej osób dowie się o tej szlachetnej i pożytecznej inicjatywie. I wreszcie na koniec – nowe rośliny z pięknym materiałem fotograficznym od Magazynu Nature Aquarium w opracowaniu Artura Meiera. Całości dopełnia relacja Andrzeja Kociołkowskiego z lubelskich targów Zoopark. Przyznajcie, że to całkiem sporo, jak na takie małe pismo…?

A co nas czeka w najbliższej przyszłości?

Zaraz po świętach 13-14 kwietnia  – Wystawa Zwierząt Akwa-Terra-Egzotyka w Lublinie. Tydzień po niej 20-21 kwietnia w Krakowie – VII Spotkanie Tanganickie i I Spotkanie Miłośników Pielęgnic. W maju – prawdziwy wysyp imprez akwarystycznych: Targi Pet Fair w Łodzi rozpoczynające się 10 maja, po nich, 25 maja – kolejne Targi Branży Zoologicznej Silesia ZOO EXPO w Sosnowcu, i na koniec, 30 maja – Międzynarodowy Konkurs Hodowców Gupika w Bielsku-Białej trwający do 2 czerwca.

Zachęcam do podróżowania i odwiedzania akwarystycznych imprez. Oczywiście zwykliśmy narzekać, że jest nie tak, że wszystko jest coraz gorsze i źle zorganizowane, ale jestem pewna, że z każdych takich odwiedzin imprezy dla akwarystów zawsze coś nowego dla siebie wyniesiemy. A dużo łatwiej iść przez świat, dostrzegając jego pozytywy.

I zwłaszcza tego – pozytywnego myślenia – życzę Czytelnikom Akwarium z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego


SPIS TREŚCI

Paweł Pomian
Microsynodontis batesii – sumik z Afryki

Marcin Szuchnik
Indostomus paradoxus – konik, iglicznia czy ciernik? „Moja Mała Azja”

Łukasz Sobeczko
Hodowla żywych pokarmów w domu, część 2: Fitoplankton – od niego wszystko się zaczyna

Jakub Krzysztof Kijak
Paracheirodon simulans

Paweł Pomian
Pseudopimelodus bufonius

Krzysztof Kelman
Goodeid Working Group

Andrzej Kociołkowski
Wystawa Zoologiczna Zoopark w Lublinie

Artur Meier
Mało znane a godne polecenia rośliny akwariowe: Bucephalandry

Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button