Akwarium dwumiesięcznik – małe Akwarium
Szanowni Czytelnicy,
Z pewną nostalgią rozstaję się z Wami. To małe pismo jest moim oczkiem w głowie.
Ta tradycja, która za nim stoi, i pewna historyczna ciągłość świadczą o niezmiennym dążeniu człowieka do samorealizacji, do rozwijania w sobie pasji i doskonalenia jej. Przyszedł jednak już ten „najwyższy czas”, w którym pałeczkę musi przejąć prawdziwy akwarysta z krwi i kości.
Od kolejnego numeru (lipcowego) nasz dwumiesięcznik poprowadzi dr Paweł Czapczyk: z wykształcenia – doktor nauk humanistycznych, z zamiłowania – akwarysta i terrarysta. Myślę, że to najlepsze z możliwych połączeń, zwłaszcza, że nasz nowy redaktor naczelny ma za sobą również praktykę redakcyjną. Na pewno Czytelnicy zauważyli Jego wcześniejsze publikacje w naszych czasopismach i mogą potwierdzić, że zostały napisane ze znawstwem, poczuciem odpowiedzialności i wielką dbałością o szczegóły.
Obecne wydanie otwiera artykuł dra Huberta Zientka, znanego hodowcy i autora, o głowaczyku barwnym. Dalej mamy obszerne opracowanie Zbigniewa Strzeleckiegoo funkcjach płetw u ryb, i za nim, znakomity materiał naszego nowego, młodego Autora Mikołaja Szostka o pięknej zagrzebce Rachowa. Kolejny artykuł dra Pawła Czapczyka o pielęgnicy sajika wprowadza w tajniki hodowli tej niezwykłej ryby. Na koniec zwykle prezentowaliśmy materiał o roślinie. Tym razem jednak związane z roślinami zagadnienie techniczne – materiał Grzegorza Ścibora o nożyczkach do ich przycinania.
W czerwcu, po V Śląskim Weekendzie Akwarystycznym w pierwszej dekadzie czerwca, na Śląsku odbędą się Pasjonaty – nowa impreza w katowickim „Spodku” zaplanowana na 22-23 czerwca dla hobbystów z różnych dziedzin, m. in. i akwarystyki.
Drodzy Czytelnicy, życzę Wam pięknych, akwarystycznych wakacji, odpoczynku od pracy i wytchnienia od nauki. Nie zapominajcie jednak o nas. Nasz mały, akwarystyczny dwumiesięcznik świetnie pasuje do kieszeni czy torby plażowej.
Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego
SPIS TREŚCI
dr Hubert Zientek
Głowaczyk barwny (Tateurndina ocellicauda) – chów i rozmnażanie w akwarium
Zbigniew Strzelecki
Budowa i funkcje płetw u ryb
Mikołaj Szostek
Afrykańskie piękności
Paweł Czapczyk
Sajika, moja miłość, czyli chów i rozród pielęgnicy Cryptoheros sajica (Bussing, 1974)
Grzegorz Ścibior
Jak wybrać nożyczki wysokiej jakości