Akwarium

Akwarium nr 3/2013 (153)

Szanowni Czytelnicy,

Z pewną nostalgią rozstaję się z Wami. To małe pismo jest moim oczkiem w głowie.

Ta tradycja, która za nim stoi, i pewna historycz­na ciągłość świadczą o niezmiennym dążeniu człowieka do samorealizacji, do rozwijania w sobie pasji i doskonalenia jej. Przyszedł jednak już ten „najwyższy czas”, w którym pałeczkę musi przejąć prawdziwy akwarysta z krwi i kości.

Od kolejnego numeru (lipcowego) nasz dwumiesięcznik poprowadzi dr Paweł Czap­czyk: z wykształcenia – doktor nauk huma­nistycznych, z zamiłowania – akwarysta i terrarysta. Myślę, że to najlepsze z możli­wych połączeń, zwłaszcza, że nasz nowy re­daktor naczelny ma za sobą również praktykę redakcyjną. Na pewno Czytelnicy zauważyli Jego wcześniejsze publikacje w naszych cza­sopismach i mogą potwierdzić, że zostały napisane ze znawstwem, poczuciem odpo­wiedzialności i wielką dbałością o szczegóły.

Obecne wydanie otwiera artykuł dra Hu­berta Zientka, znanego hodowcy i autora, o głowaczyku barwnym. Dalej mamy ob­szerne opracowanie Zbigniewa Strzeleckiegoo funkcjach płetw u ryb, i za nim, znakomity materiał naszego nowego, młodego Autora Mikołaja Szostka o pięknej zagrzebce Ra­chowa. Kolejny artykuł dra Pawła Czapczyka o pielęgnicy sajika wprowadza w tajniki ho­dowli tej niezwykłej ryby. Na koniec zwykle prezentowaliśmy materiał o roślinie. Tym razem jednak związane z roślinami zagadnie­nie techniczne – materiał Grzegorza Ścibora o nożyczkach do ich przycinania.

W czerwcu, po V Śląskim Weekendzie Akwarystycznym w pierwszej dekadzie czerwca, na Śląsku odbędą się Pasjonaty – nowa impreza w katowickim „Spodku” za­planowana na 22-23 czerwca dla hobbystów z różnych dziedzin, m. in. i akwarystyki.

Drodzy Czytelnicy, życzę Wam pięknych, akwarystycznych wakacji, odpoczynku od pracy i wytchnienia od nauki. Nie zapomi­najcie jednak o nas. Nasz mały, akwarystycz­ny dwumiesięcznik świetnie pasuje do kie­szeni czy torby plażowej.

Hania Stepnowska

p.o. Redaktora Naczelnego


dr Hubert Zientek

Głowaczyk barwny (Tateurndina ocellicauda) – chów i rozmnażanie w akwarium

Zbigniew Strzelecki

Budowa i funkcje płetw u ryb

Mikołaj Szostek

Afrykańskie piękności

Paweł Czapczyk

Sajika, moja miłość, czyli chów i rozród pielęgnicy Cryptoheros sajica (Bussing, 1974)

Grzegorz Ścibior

Jak wybrać nożyczki wysokiej jakości

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Close