ArtykułyEncyklopedia

Alternanthera reineckii

Encyklopedia akwarystyczna

Alternatera Reinecka (Alternanthera reineckii)

Pochodzenie: pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej, gdzie pospolicie porasta brzegi rzek i jezior jako typowa roślina błotna.

Opis: dorasta zwykle do 30 cm wysokości. Masywna, okrągła w przekroju łodyga ma barwę czerwoną. Wyrastają z niej osadzone naprzeciwlegle krzyżowo szerokolancetowate, zwężające się ku nasadzie liście o tępo zakończonych czubkach. Osiągają do 4 cm długości i 1,5 cm szerokości. Ich górna strona jest zielonkawa, o oliwkowym odcieniu, dolna zaś bladozielona lub malinowa. System korzeniowy ma formę wiązkową i jest stosunkowo słabo rozwinięty. Roślina zakwita, tworząc małe białe kwiatki o czterech płatkach wyrastające w grupach w kącikach liści. W akwariach wyhodowano kilka odmian tego gatunku takich jak alternatera bzowa (Alternanthera reineckii „Lila” – sprzedawana często jako Alternanthera „lilacina”, albo Alternanthera reineckii ’Purple’ – na brązowofioletowych łodygach wyrastają lancetowate liście dochodzące do 9 cm długości i nawet 3,5 cm szerokości; ich górna strona jest ciemnobrązowa, zaś dolna liliowa, fioletowa lub wiśniowa), alternatera różowa (Alternanthera reineckii „Rosa” – oferowana również jako Alternanthera rosaefolia lub Alternanthera ’Pink’ – jest największą z uzyskanych form – dorasta do 60 cm wysokości, a jej liście osiągają 10 cm długości i 3,5 cm szerokości; ich górna strona jest czerwona, zaś dolna – różowa; cechą charakterystyczną tej odmiany jest silnie pofalowany brzeg blaszki liściowej), alternatera bordowa (Alternanthera reineckii splendida – odznacza się posiadaniem równomiernie czerwonofioletowych liści i łodyg), alternatera czerwona (Alternanthera reineckii „Red” – posiada okazałe – do 10 cm długości i 2 cm szerokości – czerwone liście o lekko pofalowanych brzegach blaszek) i alternatera zielona (Alternanthera reineckii „Green” – jak alternatera czerwona, ale jej liście są oliwkowozielone).

Warunki uprawy: preferuje warunki paludaryjne (może wtedy zakwitać), ale dość dobrze rośnie również pod wodą. Wymaga bardzo silnego oświetlenia, żyznego podłoża i regularnego nawożenia koniecznie z udziałem suplementów żelazowych. Parametry wody mają mniejsze znaczenie, zaleca się jednak, aby jej temperatura zawierała się w przedziale 20-25°C.

Rozmnażanie: za pomocą łatwo ukorzeniających się sadzonek.

Wykorzystanie: piękna, wyjątkowo dekoracyjna roślina. Najefektowniej prezentuje się w środkowej części zbiornika w otoczeniu gatunków o zielonych, szerokich liściach. W mniejszych akwariach dobrze nadaje się również do obsadzania ich tylnej części. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button