ArtykułyEncyklopedia

Ameiva ameiva

Encyklopedia terrarystyczna

ameiwa zielona, ameiwa olbrzymia

Występowanie: lwia część kontynentu południowoamerykańskiego, Ameryka Środkowa, Meksyk. Jaszczurka z powodzeniem introdukowana również na Florydzie. Zamieszkuje wilgotne tereny zielone – np. lasy tropikalne i ich obrzeża; często spotykana przy zbiornikach wodnych.

Charakterystyka: maksymalnie osiąga długość 50 cm w przypadku samców (samice są mniejsze). Ubarwienie specyficzne, z białymi kropkami po bokach – górna połowa ciała jest połyskliwie brunatna, a dolna, wraz z ogonem, zielonkawa. Ameiwa posiada wydłużony pysk oraz silne łapy zakończone ostrymi pazurami. Szybko i sprawnie porusza się po podłożu – nawet na dwóch kończynach, poza tym potrafi się wspinać, pływać i kopać nory.

Pokarm: owady i ich larwy, pierścienice, ślimaki, jako dodatek oseski mysie i surowe żółtko kurze (insekty podawane w terrarium należy suplementować witaminami i minerałami dla gadów), a także winogrona, rozdrobnione melony, banany, morele, mango itp.

Terrarium: dla pary, a najlepiej samca i 2-3 samic wiwarium horyzontalne 160x60x60 cm. Wystrój „tropikalny” z mocnymi roślinami, konarami do wspinania, kryjówkami. Podłoże (włókno kokosowe, kora, liście) o grubości umożliwiającej jaszczurkom kopanie. Temperatura w dzień granicach 26–28°C – w nocy spadek o kilka stopni. Wilgotność na poziomie 70%. 12-godzinny cykl oświetleniowy.  Lampa UVB 5%.

Uwagi: gatunek terytorialny, blisko spokrewniony z teju; nie lubi brania na ręce..

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button