ArtykułyEncyklopedia

Anthelia sp.

Encyklopedia akwarystyczna

Anthelia sp.

Rozmieszczenie: zamieszkują tropikalne obszaru Oceanów Indyjskiego i Spokojnego.

Opis: tworzą gęste łany składające się z polipów przypominających „kwiaty” osadzone na długiej „łodyżce” (do kilkunastu cm wysokości). Każdy „kwiatek” okolony jest koroną z pierzastych „płatków”. Ubarwienie zmienne od żółtawego po jasnobrunatne.

Odżywianie: koralowce te posiadają zooksantelle i są samowystarczalne pod względem pokarmowym. Poza tym odżywiają się również zawiesiną organiczną rozpuszczoną w wodzie, jednak w akwarium nie wymagają specjalnego dożywiania.

Uwagi: nieskomplikowane w uprawie koralowce miękkie doskonale nadające się do zbiorników początkujących hobbystów. Należy umieszczać je w dość silnym oświetleniu i w umiarkowanym przepływie wody. W dobrych warunkach rosną bardzo szybko, pokrywając skały zwartym łanem (niekiedy rozwijają się tak szybko, że stają się swoistym “chwastem akwariowym”). Można spróbować przymocować je do tylnej szyby akwarium (np. dociskając kawałkiem skały) – przy odrobinie szczęścia koralowiec “wejdzie” na szybę i zacznie ją obrastać, tworząc malownicze, żywe tło.

Rozmnażanie: bardzo łatwe – od rozrośniętej kolonii należy oddzielić grupę polipów i przymocować je np. za pomocą wykałaczki i gumki recepturki do kawałka skały lub sztucznej podstawki. do której wkrótce przyrosną. (ld)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button