ArtykułyEncyklopedia

Apistogramma steindachneri

Encyklopedia akwarystyczna

Apistogramma steindachneri

Pielęgniczka pięknopłetwa

Pochodzenie: Ameryka Południowa. Zamieszkuje systemy rzeczne Essequibo, Demerara i Mahaica, oraz obszary od rzeki Marowijne do rzeki Corantijn.

Wielkość: do 7 cm długości.

Zbiornik: jak dla pielęgniczek dwupręgich, gęsto zarośnięty, ale z pozostawioną wolną przestrzenią do swobodnego pływania. Woda: temperatura 23-25ºC, pH 6,2-6,8. Twardość do 5ºdGH. Konieczny dodatek garbników oraz regularne podmiany wody.

Charakterystyka: jak pielęgniczka dwupręga. Należy pielęgnować jednego samca w towarzystwie co najmniej trzech samic. Ryby te doskonale czują się w towarzystwie niedużych, stadnych kąsaczy, a nawet piękniczkowatych. Obecność innych ryb wydaje się je ośmielać i sprawia, że lepiej aklimatyzują się w zbiorniku.

Opis: ciało lekko wydłużone, oliwkowożółte. Łuski mają niebieskawy połysk. Niebieskawe są również płetwy. Od oka ku gardłu ciągnie się wąski, ukośny, czarny pas. Wzdłuż grzbietu widoczne częściowo zatarte ciemne plamy. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy: samce są większe i mają wydłużoną płetwę ogonową o ostro zakończonych skrajnych promieniach. Samice są mniejsze, zaś ich płetwy ogonowe – łagodnie zaokrąglone.

Rozmnażanie: jak pielęgniczka dwupręga. Samica składa jednorazowo od 60 do 120 jaj.

Pokarm: jak pielęgniczka dwupręga. (js)

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 6/2012 (119).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button