ArtykułyWywiady

Aquascaper to człowiek wrażliwy na piękno natury

Z Marcinem Zającem, najbardziej utytułowanym polskim aquascaperem, rozmawia Paweł Czapczyk

Aquascaper to człowiek wrażliwy na piękno natury

Paweł Czapczyk: Marcinie, miło Cię gościć na łamach mA. Czy możesz przybliżyć czytelnikom naszego dwumiesięcznika swoje największe sukcesy w dziedzinie aquascapingu?

Marcin Zając: Cieszę się ogromnie, iż mogę gościć na łamach poczytnego dwumiesięcznika Magazyn Akwarium.  W mojej dotychczasowej dwunastoletniej karierze niewątpliwie największym sukcesem w dziedzinie aquascapingu okazał się udział w zeszłorocznych zawodach, czyli Polish Aquascaping Contest 2017. Zająłem na nich pierwsze miejsce i zostałem najlepszym aquascaperem w kraju. Z kolei w konkursie IALPC, który zaliczany jest do mistrzostw świata w dziedzinie aquascapingu, dwukrotnie zostałem najwyżej sklasyfikowanym Polakiem: zajmując najpierw, tj. w 2016 roku, 67. miejsce, natomiast w tym roku pobiłem własny rekord, plasując się ostatecznie na 61. pozycji.

Akwarium IAPLC 2016_fot. archiwum Marcina Zająca
Akwarium IAPLC 2016. Fot. archiwum Marcina Zająca

Akwarium IAPLC 2016 – Mountain Stream (150 x 55 x 45 cm, 371 l)
rośliny: Micranthemum Monte Carlo
dekoracje: kamienie, piasek kwarcowy
podłoże: Tropica Aquarium Soil
nawożenie: Tropica Specialised Fertiliser
oświetlenie: 4 x 80 W t5
CO2: butla wysokociśnieniowa
ryby: Paracheirodon axelrodi

Kiedy powstało Twoje pierwsze akwarium. Jak wyglądało?

Akwaria posiadałem od najmłodszych lat. Jednak nie były to „powalające” aranżacje, gdyż w tamtych czasach aquascaping nie istniał w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Zresztą wiedza dotycząca aranżacji też wtedy była inna, dużo skromniejsza. Tak czy owak, jako młody adept akwarystyki, cieszyłem się z posiadania zbiornika.

Akwarium IAPLC 2017 Fot. archiwum Marcina Zająca
Akwarium IAPLC 2017 Fot. archiwum Marcina Zająca

Akwarium IAPLC 2017 – Land Slate (120 x 60 x 60 cm – 432 l)
rośliny: Hemianthus callitrichoides Cuba, Riccardia chamedryfolia, Fissidens fox
dekoracje: łupek filitowy, piasek kwarcowy
podłoże: Tropica Aquarium Soil
nawożenie: Tropica Specialised Fertiliser
oświetlenie: Maxspect Razor R420r 300 W 8000 K
CO2: butla wysokociśnieniowa
filtracja: 2x Tetra EX 1200 plus
ryby: Paracheirodon simulans
krewetki: Caridina multidentata (Caridina japonica)

A kiedy konkretnie zainteresowałeś się akwarystyką w stylu naturalnym?

Akwarystyką naturalną zainteresowałem się dwanaście lat temu, a to dzięki Takashiemu Amano. Jego aranżacje, koncepcje wystroju zbiorników i sposób mówienia o aquascapingu bardzo mnie zainteresowały. Poczułem niesamowitą pasję i odczułem w sobie tęsknotę za pięknem, jakie rodzi się i ukazuje podczas tworzenia takich akwariów. Właściwie wtedy uświadomiłem sobie, że chciałbym, aby aquascaping stał się moim życiem, moją przyszłością.

Akwarium PAC 2017 Fot. archiwum Marcina Zająca
Akwarium PAC 2017 Fot. archiwum Marcina Zająca

PAC 2017 (60 x 30 x 35 cm – 63 l)
rośliny: Hemianthus callitrichoides Cuba, Hygrophila pinnatifida, Eleocharis sp. Mini, Fissidens fox, Anubias nana Petite, Riccardia chamedryfolia, Bucephalandra
dekoracje: łupek filitowy
podłoże: Tropica Aquarium Soil
nawożenie: Tropica Specialised Fertiliser
oświetlenie: Maxspect Razor R4-F 55 W 7000 K
CO2: butla wysokociśnieniowa
filtracja: Oase Termo250
ryby: Hyphessobrycon loretoensis

Z jakiej aranżacji jesteś najbardziej dumny? Ile czasu zabrało Ci jej przygotowanie?

Nie do końca jestem zadowolony ze swoich aranżacji. Przecież zawsze znajdzie się coś, co mogłem zrobić lepiej. Jednak w każdy hardscape wkładam całe swoje serce, poświęcając tyle czasu, ile dana aranżacja tego wymaga.

 Co pozostaje Twoim głównym źródłem inspiracji?

Szczerze mówiąc, nie wiem, skąd się biorą pomysły, chyba same przychodzą do głowy. Po prostu pojawia się myśl, idea, a ja ją realizuję. Bardzo lubię obserwować naturę i to ona właśnie pobudza moją wyobraźnię. Mam swoje ulubione miejsca, w których szukam inspiracji.

Akwarium IAPLC 2018 Fot. archiwum Marcina Zająca
Akwarium IAPLC 2018 Fot. archiwum Marcina Zająca

IAPLC 2018 – The Road to Happines (120 x 60 x 50 cm – 360 l)
rośliny: Hygrophila pinnatifida, Riccardia chamedryfolia, Eriocaulon cinereum, Anubias nana Petite, Taxiphyllum sp. Flame Moss, Vesicularia dubyana, Bucephalandra
dekoracje: korzenie, kamienie, piasek kwarcowy
podłoże: Tropica Aquarium Soil
nawożenie: Tropica Specialised Fertiliser
oświetlenie: Maxspect Razor-F 175 W 7000 K
CO2: butla wysokociśnieniowa
filtracja: 2x Oase Biomaster Thermo 600
ryby: Hemigrammus bleheri
krewetki: Caridina multidentata (Caridina japonica>

Czy masz swoje ulubione dekoracje i rośliny?

Lubię wszystko, co tylko daje się wykorzystać w aquascapingu. Po prostu do danej aranżacji używam roślin i dekoracji, które najbardziej pasują mi do konkretnej wizji. Często wymaga to wielogodzinnych przygotowań i takiego doboru skał czy korzeni, aby w finale powstał nietuzinkowy hardscape. Często przygotowuję je w kilku etapach, żmudnie łącząc detale ze sobą,  W taki sposób – na konkurs IAPLC 2016 – kleiłem silikonem potłuczony wcześniej łupek filitowy. Tworzyłem motywy skalne, które w dalszym etapie łączyłem ze sobą, aby ostatecznie stworzyć masyw górski.

Preferujesz jakiś określony format i wymiary akwarium? Czy raczej dopasowujesz swoją wizję do zastanej pojemności zbiornika?

Owszem, są wymiary akwariów, które bardziej preferuję, i takich staram się używać w swoich aranżacjach, choć – z drugiej strony – trzeba przyznać, że trafiają się wyzwania i wtedy pomysły dopasowuję pod konkretne akwarium. Preferuję akwaria głębsze, a mój ulubiony wymiar zbiornika to 120 x 60 x 50 cm. Pozwala on na ułożenie naprawdę fajnej aranżacji z odpowiednią głębią i przestrzenią.

Czy rodzajem, kierunkiem i intensywnością oświetlenia można „zdziałać cuda”?

Światło odgrywa w akwarystyce istotną rolę, ale bez przesady: nie jest jedynym wyznacznikiem sukcesu w prowadzeniu zbiornika. Na ten sukces składa się w końcu wiele czynników, które pozwalają trwać i rozwijać się tak złożonemu ekosystemowi, jaki zamykają w sobie szyby akwarium.

 Na jakim podłożu najczęściej pracujesz?

Od kilku lat większość akwariów prowadzę w oparciu o cały system duńskiego producenta Tropica.

Czym – oprócz oryginalnych pomysłów, poczucia estetyki oraz umiejętności wręcz geometrycznego planowania – powinien cechować się rasowy aquascaper?

Oprócz wskazanych przez Ciebie czynników, Pawle, nader istotną kwestią jest dla mnie wielka wrażliwość na otaczające nas piękno natury.

Rozmawiamy na kilka dni przed drugą edycją PAC. W zeszłym roku zdobyłeś pierwsze miejsce, czego spodziewasz się po obecnej edycji?

Cieszę się bardzo, że ponownie będę mógł uczestniczyć w PAC. Czuję się mocny i dobrze przygotowany do zawodów i stać mnie na powtórzenie ubiegłorocznego sukcesu.

Od redakcji:  Ostatecznie Marcin Zając, tak jak przewidywał w rozmowie z mA, zajął pierwsze miejsce w PAC 2018. Gratulujemy!

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button