Artykuły

Aranżacje w Pracowni Podwodne Ogrody

Aquascaping

Małgorzata Tarczyńska: Aranżacje w Pracowni Podwodne Ogrody

Pracownia Akwarystyczna Podwodne Ogrody mieści się w Łodzi przy ul. Chóralnej 18a. Tworzymy akwaria na zamówienie, te niewielkie zwykle powstają na miejscu, w naszej pracowni, natomiast większe projekty wykonujemy u klienta, gdyż przeniesienie zbiornika 500-litrowego w pełni zaaranżowanego wraz z podłożem byłoby kłopotliwe.

W ostatnim czasie powstało u nas wiele akwariów, które wykonywaliśmy z okazji Dnia Dziecka, na zamówienie rodziców. Wiele dzieci bardzo interesuje się akwarystyką, zaś rodzice często nie wiedzą, jak wdrożyć swoje dzieci w świat akwarium, i kontaktują się z nami. Jednym z takich projektów było akwarium o pojemności 112 litrów (80x35x40 cm), zaaranżowane dla pewnej ośmiolatki.

W akwarium tym zastosowałam proste rozwiązania, z myślą o osobach początkujących. Posadziłam łatwą w utrzymaniu i pielęgnacji roślinność, niewymagającą zbyt częstego przycinania, bo przecież dla wielu już samo przycinanie roślin jest kłopotliwe. Mamy wiec w zbiorniku Microsorium narrow, Anubias nana petite, Echinodorus tenellus, Cryptocoryne nana, Cryptocoryne retrospiralis, Lobelia cardinalis mini, Vallisneria spiralis, bucephalandry, mchy. Podłoże stanowi drobny żwir rzeczny, a pod nim odżywka pod rośliny JBL Aqua Basis Plus. Zbiornik nie będzie na razie posiadał systemu CO2.

Korzenie, korzenie, korzenie…

To one grają tutaj pierwsze skrzypce. Zawsze zwracam uwagę na kształt i fakturę korzeni. W hurtowniach są tony korzeni, ale w dużej mierze jest to tzw. „odpad”. Żeby znaleźć coś ciekawego, trzeba naprawdę przekopać bardzo dużą ilość i mnóstwo odrzucić. Metodą selekcji dobieram tylko te najładniejsze sztuki, o ciekawej budowie, a i te jeszcze często są przeze mnie klejone, by na przykład z dwóch rozgałęzionych uzyskać jeden dużo bardziej rozbudowany korzeń. Każdy materiał można nadbudować lub wręcz przeciwnie – zredukować. W tym celu posługuję się piłą elektryczną, dzięki której tnę korzenie w dowolnym miejscu.

W przypadku korzeni suchych trzeba mieć na względzie wystąpienie na nich śluzowca. Korzeń taki musi w akwarium „dojrzeć”, w czasie kiedy pojawi się na nim śluzowata galareta, należy ją odessać wężykiem do podmian, resztę zjedzą ślimaki, krewetki, ryby – kiedy już przyjdzie czas na wpuszczenie obsady zwierząt.

W prezentowanym projekcie korzenie zostały dociążone poprzez doklejenie u ich nasady kamieni z lawy wulkanicznej. Celowo wybrałam jako dopełnienie kompozycji lawę, gdyż nie zmienia ona parametrów wody na niekorzyść, nie podnosi pH i twardości wody. Niektóre kamienie podnoszą nam właśnie parametry wody i wtedy warto pomyśleć o wodzie osmotycznej do podmian. Przestrzegam też przed używaniem nieznanych kamieni ze składów budowlanych, one bardzo często nie nadają się do akwarium, zwłaszcza roślinnego.

Aranżacja, mimo sporej ilości korzeni, została tak zaprojektowana, by z przodu było trochę więcej miejsca dla ryb, które w korzeniach i roślinach mają świetne miejsce kryjówek.

Założenie akwarium to pierwszy etap, kolejnym etapem jest jego dojrzewanie, wpuszczenie pierwszych stworzeń i utrzymanie zbiornika. Na wszystkich tych etapach służymy swoim doświadczeniem, pozostając w stałym kontakcie ze swoimi klientami.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button