ArtykułyEncyklopedia

Cambarellus patzcuarensis

Encyklopedia akwarystyczna

Rak karłowaty z Patzcuaro (Cambarellus patzcuarensis)

Pochodzenie: jest endemicznym gatunkiem raka żyjącym w jeziorze Lago de Patzcuaro w Meksyku.

Wielkość: do 4-6 cm długości.

Akwarium: zadowala się już niewielkim, nawet 40-litrowym akwarium. Nie uszkadza roślin i raczej rzadko zdarza mu się skutecznie atakować nawet malutkie rybki, dlatego dobrze nadaje się do zbiornika ogólnego (oczywiście takiego, w którym nie ma dużych drapieżnych ryb mogących traktować tego skorupiaka jak pokarm). Akwarium powinno być dość dobrze zarośnięte (odmiana pomarańczowa wspaniale prezentuje się na „dywanie” z gałęzatki lub z mchów), zaś na jego dnie dobrze jest ułożyć suche liście, wśród których raki te uwielbiają się chować. Woda: temp. 20-25°C, średnio twarda, o stosunkowo wysokim pH (w naturalnym miejscu występowania tego gatunku wynosi ono nawet 9,0). Woda musi być dobrze natleniona i regularnie podmieniana.

Charakterystyka: raków tych nie należy trzymać w przegęszczeniu, bowiem wtedy dochodzi do groźnych walk, a nawet do aktów kanibalizmu (większe raki zjadają mniejsze). W 40-litrowym akwarium najlepiej pielęgnować 1-2 pary raczków, zaś w 100-litrowym – ok. 15-20 szt. Nie zaleca się łączenia ich z krewetkami karłowatymi.

Opis: odznacza się dużą zmiennością ubarwienia. Forma wyjściowa (dzika) jest szarobrunatna z zielonkawym odcieniem (stosunkowo rzadko sprowadzana i hodowana), jednak w akwarium uzyskano odmianę „Orange” (o pięknym, pomarańczowym ubarwieniu z ciemniejszymi plamkami lub podłużnymi pasami; dorasta zaledwie do 4 cm długości) oraz odmianę „Schoko” w głębokim, czekoladowobrązowym kolorze (nieco większa, dorasta do ok. 6 cm długości).

Rozmnażanie: bezproblemowo mnożą się w akwarium. Od 4 do 30 dni po kopulacji samica składa od 20 do 60 jaj. Niestety, zdarza się, że wiele z nich jest niezapłodnionych i obumiera (być może jest to spowodowane negatywnymi skutkami chowu wsobnego, bowiem cała akwariowa populacja pomarańczowych raków pochodzi od stosunkowo nielicznej grupy osobników). Łatwo je odróżnić, bowiem jaja zapłodnione są ciemnobrązowe, zaś niezapłodnione pozostają pomarańczowe. Z tych pierwszych po 3-5 tygodniach wykluwają się maluchy o długości ok. 3 mm. Rosną szybko – w wieku 3-4 miesięcy osiągają 2 cm długości i dojrzałość płciową. Uwaga! Nie zaleca się umieszczania w jednym akwarium różnych odmian tego gatunku („Orange” i „Schoko”), bowiem mogą się one ze sobą krzyżować.

Pokarm: bezproblemowe w wyżywieniu – zjadają resztki pokarmu, resztki roślin oraz ew. martwe ryby i ślimaki. Należy dokarmiać je mrożonymi lub żywymi rurecznikami i larwami owadów. Nie gardzą również sztucznymi pokarmami w tabletkach, zwłaszcza takimi, które są przeznaczone specjalnie dla skorupiaków. Zaleca się podawanie dużej ilości suchych liści, zaś w przypadku odmiany pomarańczowej – również pokarmów wybarwiających zawierających karotenoidy, bowiem w widoczny sposób intensyfikuje to piękne kolory tych raczków.

Uwagi: w ostatnim czasie w handlu pojawiło się jeszcze kilka innych miniaturowych raków z rodzaju Cambarellus. Należą do nich m.in.: C. shufeldtii, C. puer,  C. diminutus,  C. texanus, C. chapalanus, C. montezumae i C. ninae. (pz)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

2 Komentarzy

    1. Dziękujemy za zainteresowanie. Dymorfizm płciowy u tych małych raczków jest dokładnie opisamy w 7 numerze Zeszytów Akwarystycznych, i to zarówno w odniesieniu do gatunku, jak i podgatunków. Dość trudno jest objaśnić różnice płci bez znajomości budowy raczka, więc bardziej dociekliwych odsyłamy do tego Zeszytu. Ogólny opis podaje:
      • u samców haki na ischiach drugiej i trzeciej pary pereopodów,
      • u samców część dystalna pierwszej pary pleopodów ściśle złożona, a bruzda spermowa z wyrzutem centralnym,
      • u samic annulus ventralis ruchomy, o kącie wygięcia do 75°,
      • u samic brak pierwszego pleopodu.
      Serdecznie pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button