Autorzy

Lechosław Łątka

AUTOR MAGAZYNU AKWARIUM

Lechosław Łątka

Nasz znakomity autor – specjalista w dziedzinie ryb z jeziora Tanganika.

Lechosław Łątka
Lechosław Łątka przy swoich domowych zbiornikach. Fot. z archiwum domowego.

Jestem absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie (1992, kierunek: nawigacja) oraz Uniwersytetu Gdańskiego (1998, magister ekonomii). Od najmłodszych lat pasjonowała mnie przyroda. Przygodę z akwarystyką rozpocząłem w wieku 12 lat, kiedy dostałem od rodziców na swoje urodziny pierwsze akwarium z gupikami. To dzięki wyrozumiałości rodziców mogłem swoją przygodę z akwarystyką rozwijać i kontynuować do dzisiaj. Możliwość obserwowania ryb w domu przeniosła się również na chęć poznawania rodzimej ichtiofauny. Trwa ona do dzisiejszego dnia.

Pierwszą grupą ryb, jakie hodowałem w akwarium, były żyworódki z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). W miarę powiększania hodowli pojawiały się nowe gatunki, w tym pielęgnice. Na początku lat 80. skupiłem się wyłącznie na hodowli i obserwacjach gatunków z rodziny Cichlidae. W połowie lat 80. pod wpływem lektury kultowego czasopisma PZA „Akwarium” pojawiło się zainteresowanie konkretnym biotopem, a mianowicie rybami z jeziora Tanganika. Pierwsze gatunki tanganickie, jakie zacząłem hodować, obejmowały taksony z rodzajów Lamprologus, Neolamprologus oraz Julidochromis. W latach 1987–1992 byłem Polskiego Związku Akwarystów, Oddział Warszawa–Śródmieście. Po skończeniu studiów i wyjeździe na Pomorze dalej rozwijałem swoje zainteresowania gatunkami tanganickimi. Silne wsparcie w rozwoju swojej wiedzy akwarystycznej znajduję wśród innych akwarystów–pasjonatów z Gdyni, Gdańska czy Rumii, dzięki którym moja kolekcja powiększa się o nowe, rzadkie gatunki z jeziora Tanganika, w tym trofeusy. Nawiązane w tym okresie dobre relacje z innymi akwarystami utwierdzają mnie w przekonaniu, że wspólna pasja jeszcze bardziej wzbogaca człowieka.

Zoobotanica 2014 Nagroda im. Darka Firleja 2014
Zoobotanica 2014 Nagroda im. Darka Firleja 2014

Kierując się przede wszystkim chęcią poznawania nowych gatunków z jeziora Tanganika, obserwacją ich zachowań w akwarium, pozyskuję do swojej hodowli coraz to rzadsze, trudniejsze w hodowli taksony. Przez cały okres, od kiedy ryby tanganickie są w kręgu moich zainteresowań, w zbiornikach pływały lub pływają gatunki ryb z rodzajów m. in.: Altolamprologus, Benthochromis, Callochromis, Cyprichromis, Ectodus, Eretmodus, Gnathochromis, Limnotilapia, Mocrodontochromis, Opthalmotilapia, Petrochromis, Pseudosimochromis, Reganochromis, Simochromis, Trematocara, Tropheus oraz Xenotilapia. Większość z tych gatunków została już rozmnożona i częściowo przeze mnie opisana, niektóre po raz pierwszy. Największym osobistym sukcesem hodowlanym jest udane rozmnożenie Benthochromis tricoti oraz Trematocara marginatum. Oczywiście kolejne „problemowe” gatunki są dla mnie wyzwaniem.

Poza rybami z Tanganiki hoduję jeszcze piękniczkowate, min. Heterandria formosa, Neoheterandria elegans, Poecilia wingei, Xiphophorus pygmaeus.

Poza praktyczną hodowlą ryb tanganickich biorę udział w inicjatywach mających na celu szerzenie akwarystyki o zasięgu ogólnopolskim. Udzielam się w Projekcie Tanganika powstałym z inicjatywy Roberta i Marty Mierzeńskich, właścicieli firmy Tropheus Tanganika. Od kwietnia 2008 roku razem z innymi akwarystami–pasjonatami współtworzymy Klub Miłośników Tanganiki wraz z forum, które prężnie funkcjonuje i rozwija się, stając się merytoryczną „skarbnicą wiedzy” dla miłośników ryb z jeziora Tanganika. Wykorzystując swoją wieloletnią wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w hodowli gatunków tanganickich, bardzo chętnie dzielę się swoimi obserwacjami, wskazówkami hodowlanymi w czasopismach specjalistycznych i na forum. Moje artykuły ukazywały się lub ukazują w czasopismach akwarystycznych takich jak: „Akwarium”, „Magazyn Akwarium”, „Tanganika Magazyn” i nieukazującym się już „Naszym Akwarium”.

Z Klubem Miłośników Tanganiki na Zoobotanica 2013 (od lewej Marian, ja, Marcin, Asia, Piotr, Maciek i Kuba)
Z Klubem Miłośników Tanganiki na Zoobotanica 2013 (od lewej Marian, ja, Marcin, Asia, Piotr, Maciek i Kuba)

Obecnie [rok 2014 – przyp. red.] mieszkam i pracuję w Dęblinie. Poza akwarystyką posiadam jeszcze inne hobby i zainteresowania, min.: kaligrafia, liternictwo, rysunek, modelarstwo, lotnictwo oraz fotografia. Jestem wielkim miłośnikiem psów rasy labrador retriever. Prywatnie duże wsparcie w pasji i nie tylko otrzymuję od swojej towarzyszki życia Moniki.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button