Encyklopedia

Ceratophyllum demersum

Encyklopedia akwarystyczna

Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)

Pochodzenie: pospolita roślina europejska preferująca wody stojące. Tworzy gęste podwodne łany na płyciznach stawów, jezior i starorzeczy.

Opis: typowa roślina wodna. Składa się z długich (do 1 m), kruchych łodyg swobodnie unoszących się w toni wodnej. Pokrywają je pierzaste, podwójnie rozgałęziające się, ząbkowane liście zebrane w okółkach. Ząbkowanie to sprawia, że są one szorstkie w dotyku. Ich kolor jest ciemnozielony. Roślina nie wytwarza korzeni – może przytwierdzać się do podłoża za pomocą chwytników. W korzystnych warunkach kwitnie od lipca do września, wytwarzając drobne, niepozorne, zielonkawe kwiaty żeńskie i białe kwiaty męskie. Z tych pierwszych po zapyleniu powstają owoce w postaci orzeszków zaopatrzonych w dwa haczykowate wyrostki.

Warunki uprawy: w akwarium można pozostawić ją swobodnie pływającą lub „posadzić” w podłożu, przymocowując pęczek łodyg do kamyka przy pomocy gumki recepturki. Dość dobrze znosi temperatury do 28ºC. Wymaga jednak dość silnego oświetlenia. Szybko rosnące pędy należy regularnie skracać. W chłodnej porze roku może (lecz nie musi) zanikać, zimując w postaci pączków.

Rozmnażanie: bardzo łatwe przez podział pędów (zaleca się pozyskiwanie sadzonek z bocznych odrostów). W korzystnych warunkach świetlnych możliwe również rozmnażanie za pomocą nasion.

Wykorzystanie: doskonała, bardzo dekoracyjna roślina do obsadzania tylnej części zbiorników. Jej pierzaste liście stanowią znakomite schronienie dla narybku, zalecana jest więc również w akwariach tarliskowych.

Uwagi: bardzo pospolita roślina występująca masowo możliwa do pozyskania w prawie każdym stawie. Okazy pochodzące z natury przed umieszczeniem w akwarium należy dokładnie oczyścić z gnijących lub żółknących liści i resztek organicznych, po czym odkazić np. w ciemnoróżowym roztworze nadmanganianu potasu (uwaga ta dotyczy również roślin wszystkich innych gatunków pozyskiwanych w naturze). (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button