ArtykułyEncyklopedia

Channa aurantimaculata

Encyklopedia akwarystyczna

Channa aurantimaculata

Pochodzenie: występuje endemicznie w środkowej części dorzecza Brahmaputry w prowincji Assam (północno-wschodnie Indie) w pobliżu miasta Dibrugarh. Zamieszkuje głównie śródleśne strumienie, stawy i bagna.

Wielkość: do 40 cm długości.

Zbiornik: min. 300 l, szczelnie przykryty, niezbyt silnie oświetlony, wyposażony w wydajny filtr i grzałkę. Konieczne liczne kryjówki wśród korzeni i kawałków drewna. Akwarium częściowo dobrze zarośnięte z pozostawioną przestrzenią do swobodnego pływania. Woda: 22-28°C, miękka do średnio twardej (do 16°dGH) o pH 6,0-7,5. Konieczne regularne, obfite podmiany.

Charakterystyka: typowy drapieżnik atakujący mniejsze ryby. Można pielęgnować jednego lub kilka osobników o podobnych rozmiarach w towarzystwie innych ryb zbyt dużych do zjedzenia.

Opis: nowy, niedawno opisany gatunek (2000 r.). Okazała ryba o wężowatym, wydłużonym i niemal cylindrycznym ciele z dużą głową, szeroką płetwą grzbietową i tłuszczową oraz łopatkowatą płetwą ogonową. Barwa tułowia brunatna z pięknymi, dużymi kremowo-pomarańczowymi pionowymi łączącymi się ze sobą plamami układającymi się w nieregularny wzór. Ryba oddycha powietrzem atmosferycznym pobieranym znad powierzchni wody.

Pokarm: żywe ryby, dżdżownice, ślimaki, kawałki chudego mięsa, filety rybne.

Rozmnażanie: sporadyczne doniesienia o przypadkach rozrodu w akwarium. O biologii tej ryby wiadomo stosunkowo niewiele – najprawdopodobniej ikra jest inkubowana w pysku. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button