ArtykułyEncyklopedia

Chilatherina pricei

Encyklopedia akwarystyczna

Rodzina: Melanotaeniidae
Nazwa łacińska: Chilatherina pricei  Allen & Renyaan, 1996
Nazwa angielska: Price’s Rainbowfish

Opis
Chilatherina pricei  została opisana na podstawie 23 osobników odłowionych w latach 1991-1995 z rzeki Reifafeif w pobliżu wioski Warironi na wyspie Yapen w zachodniej Papui.
Ryba podobna jest do Chilatherina fasciata występującej na północy Nowej Gwinei, jednak posiada nieco inną kolorystykę oraz krótszy i bardziej tępo zakończony pysk z górną szczęką na poziomie oczu.
Ogólna kolorystyka ciała w odcieniach srebrzystoszarych wpadających w błękit. Brzegi łusek posiadają niekiedy żółte lub złote marginesy tworzące widoczne linie pomiędzy rzędami łusek. Łuski w pobliżu płetwy ogonowej bywają niekiedy całe żółte.
Na dolnej połowie ciała widocznych jest pięć do dziesięciu pionowych pasków w kolorze ciemnogranatowym. Paski te umiejscowione są pomiędzy płetwami brzuszną i odbytową. Niektóre osobniki posiadają od 2 do 6 ciemnoniebieskich kropek na łuskach ponad linią środkową. Płetwy w większości przezroczyste o błękitnym odcieniu z wyjątkiem płetw grzbietowej i odbytowej (u dorosłych samców są złotożółte).

Występowanie
Rzeka Reifafeif jest typowym jednym z wielu strumieni wyspy Yapen. Wyspa ma wydłużony kształt z ciągnącym się, środkowym pasmem gór sięgających 1500m wysokości.
Pasmo gór podzielone jest na wiele niezależnych systemów rzecznych, z których jeden tworzy właśnie rzeka Reifafeif. Strumienie spływają ze stromych zboczy gór, osiągając wąski (3-5km) pas przybrzeżnych równin. To właśnie ten wąski pas płaskiego terenu jest środowiskiem naturalnym Chilatherina pricei i innych ryb słodkowodnych wyspy Yapen.

Środowisko
Główny nurt rzeki Reifafeif w pasie równin osiąga 15-30m szerokości i około 1-2m głębokości (poza porą deszczową). W lipcu 1995 roku temperatura wody wynosiła 24-26°C, a pH wahało się w przedziale 7,5-8,1.
Posuwając się w górę rzeki, możemy zaobserwować dość szybkie zwężanie się koryta rzeki, coraz liczniejsze bystrzyny, a w końcu wodospady z głębokimi oczkami u ich podnóża.
Chilatherina pricei spotykana jest w głównym nurcie rzeki, ponad skalistym dnem lub grupami otoczaków. Pomimo, że rzeka płynie miejscami przez las deszczowy i ogrody, generalnie wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Wraz z Chilatherina pricei  można spotkać inną tęczankę – Melanotaenia japenensis, jednak częściej wybiera ona boczne odnogi rzeki i spokojne zakola niż główny nurt.

Biologia
Chilatherina pricei  jest niewielką rybą strumieniową dorastającą do 7-10cm długości. Samce są łatwo odróżnialne z uwagi na bardziej soczyste i intensywne ubarwienie oraz dłuższe promienie płetwy grzbietowej. Tęczanki tego gatunku odbywają tarło pośród podwodnych roślin lub zanurzonych liści drzew. Ikra przylepiana jest do podwodnych roślin, a narybek wykluwa się po 7-10 dniach.
 
Uwagi
Nazwa ryby pochodzi od nazwiska Dawida Price’a, badacza historii naturalnej Nowej Gwinei. W ostatnim dziesięcioleciu mieszkał na wyspie Yapen, pozyskując kolekcję wielu gatunków ryb i żab. Ryby z jego odłowu posłużyły do naukowego opisu tego gatunku.
Chilatherina pricei nie jest obecnie dostępna na rynku akwarystycznym.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button