ArtykułyEncyklopedia

Clavularia spp.

Encyklopedia akwarystyczna

Clavularia spp.

Rozmieszczenie: Ocean Indyjski i Spokojny. Na rafie koralowej występują powszechnie na zboczach i wnękach przedniej i tylnej rafy.

Opis: tworzą charakterystyczne, podwodne, falujące dywany gwarantujące niepowtarzalne wrażenia estetyczne i nadające zbiornikowi wrażenie ruchu. Kształt polipów może być bardzo zmienny w zależności od gatunku koralowca. Ich czułki bywają pierzaste lub nagie, długie lub cienkie, płaskie lub szerokie, itd. Gdy koralowiec jest „otwarty” polipy wyglądają jak pierzaste paprocie lub czubki palmy.

Odżywianie: koralowce samożywne korzystające ze znajdujących się w ich ciele zooksantelli.

Uwagi: koralowce te wymagają silnego ruchu wody niosącego dobrze natlenione warstwy wody, i silnego światła. W zależności od różnic gatunkowych mogą wystąpić specyficzne wymagania, szczególnie dotyczące oświetlenia. O tym, czy wszystkie wymagania koralowca zostały spełnione świadczą obserwacje prowadzone w danym akwarium. Są to bezkręgowce bardzo odporne na czynniki środowiskowe, przez to wręcz idealne dla początkujących hobbystów. Nie należy jednak lokalizować ich w najlepszych, najbardziej eksponowanych miejscach w zbiorniku, bowiem szybko je opanują i pokryją gęstym dywanem, uniemożliwiając późniejsze umieszczenie tam innych, bardziej dekoracyjnych koralowców.

Rozmnażanie: bardzo łatwe, poprzez mechaniczny podział szybko rozrastającej się kolonii. Fragmenty plechy można przymocowywać do podłoża za pomocą gumki i wykałaczki lub igieł od strzykawek. (ld)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button