ArtykułyEncyklopedia

Doryrhamphus janssi

Encyklopedia akwarystyczna

Pochodzenie: zamieszkuje wschodnią część Oceanu Indyjskiego oraz Zachodni Pacyfik, od Filipin po północną Australię.

Wielkość: do 14 cm długości.

Akwarium: zadowalają się nawet 30-40-litrowym zbiornikiem o piaszczystym dnie. Powinien zawierać duże ilości dobrej jakości żywej skały (wychodzące z niej drobne bezkręgowce mogą stanowić cenne uzupełnienie diety ryb). Należy go jasno oświetlić i umieścić w nim możliwie dużo bezkręgowców osiadłych. Należy zapewnić dość intensywny ruch wody tak, aby drobiny pokarmu unosiły się w niej jak najdłużej. Z drugiej jednak strony prąd nie powinien być zbyt silny, gdyż te delikatne ryby nie najlepiej to znoszą. Uwaga! Wloty wszystkich pomp oraz ujścia wody (np. wlot do sumpa) muszą być dokładnie zabezpieczone, aby cienkie i delikatne iglicznie się do nich nie dostały.

Charakterystyka: ryby bardzo łagodne o majestatycznym, powolnym sposobie pływania. W naturze najczęściej występują w parach. Najlepiej pielęgnować je w parach w oddzielnym akwarium w towarzystwie koników morskich (np. Hippocampus kuda) i innych spokojnych, powoli pływających ryb (w razie prób łączenia z innymi igliczniami należy zachować ostrożność, bowiem mogą wystąpić przypadki agresji). Nie zaleca się pielęgnować ich razem z większymi i szybciej pływającymi rybami, bowiem te ostatnie często stanowią dla nich dużą konkurencję pokarmową i – w rezultacie – iglicznie mogą po prostu głodować. W żadnym wypadku nie należy również próbować łączyć ich z dużo większymi rybami, które szybko potraktowałyby je jak źródło pokarmu.

Opis: ciało silnie wydłużone o zakończonej rurkowatym pyszczkiem głowie i szerokiej, niemal okrągłej płetwie ogonowej. Głowa fiololetowoniebieska z wąskimi, podłużnymi białymi pasami. Centralna część ciała pomarańczowa – ogon niebieski lub fioletowy. Płetwa ogonowa granatowa z biała plamką pośrodku i białymi obrzeżeniami.

Rozmnażanie: gatunek jajorodny – samica składa kilkadziesiąt ziaren ikry, która jest przyklejana do brzucha samca i noszona przez niego przez kilka tygodni.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button