ArtykułyWywiady

Droga aquascapera

Rozmowy mA

Fotografie: akwarium-dekoracyjne.pl

Z Pawłem Mielniczkiem, czołowym aquasceperem Polski i Europy, rozmawia Paweł Czapczyk

Paweł Czapczyk: Czy mógłbyś opowiedzieć czytelnikom Magazynu Akwarium, jak zaczęła się Twoja przygoda z akwarystyką w ogóle, zaś akwarystyką naturalną w szczególności?

Paweł Mielniczek Wywiad Magazyn Akwarium

Paweł Mielniczek:

Przede wszystkim chciałbym gorąco pozdrowić wszystkich czytelników oraz całą redakcję mA. A pasją do akwarystyki zaraził mnie mój świętej pamięci wujek. W wieku siedmiu lat dostałem od niego pierwsze, moje własne akwarium. Od tamtej chwili rozbudzona została we mnie fascynacja, która trwa do dziś – nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat.
W 2000 roku natknąłem się na artykuł na temat akwarystyki naturalnej i jej twórcy. Mistrz Takashi Amano, bo o nim mowa, wywarł ogromny wpływ na akwarystykę na całym świecie, również na mnie. Dzięki miłości do przyrody kreował on swoje dzieła tak, by jak najwierniej odwzorowywały one naturalne krajobrazy – przenosił je niemal wprost do akwarium. To właśnie Amano stworzył i ukierunkował trend akwarystyki naturalnej. Podzielił ją też na trzy główne style: mizube, ryuboku i iwagumi. Zafascynowany pracami mistrza z Japonii, ale również samą filozofią Nature Aquarium, dałem się całkowicie porwać nurtowi aquascapingu. Tak zaczęła się moja droga aquascapera.

Paweł Mielniczek Wywiad Magazyn Akwarium

ZBIORNIK IWAGUMI O WYMIARACH 70X40X40CM I POJEMNOŚCI 112 L
Podłoże: Azoo Plant Grower Bed Black, Azoo Color Condensed Basic Fertilizer, Ferka Aquabase.
Dekoracje: ADA Manten Stone.
Oświetlenie: Azoo Flexi-M.
Urządzenia techniczne: butla CO2, reduktor CO2 Blue Aquario z elektrozaworem, drop checker, jonizator wody Chihiros Doctor Plants.
Nawożenie: Azoo Nature-Gro Plant Premium, Azoo Carbon Plus.
Bakterie: Azoo NitriPro.

Twoje prace Pawle budzą podziw i uznanie zarówno wśród laików, jak i u profesjonalnych gremiów i jury konkursowych. Które z zaaranżowanych zbiorników i odniesionych  sukcesów cieszą Ciebie najbardziej?

Cieszę się, że moje prace kojarzone są na całym świecie, szczególnie w Polsce. Ale konkursy nigdy nie były dla mnie najważniejsze. Wszystkie prace, które zgłaszam do „zawodów”, to praktycznie akwaria wykonywane dla rozmaitych klientów. W moim rozumieniu aquascaping to nie konkursy, lecz pasja; i oczywiście część mojego życia.

Wyobrażasz sobie minę moich klientów, gdy dowiadują się, że ich akwarium znalazło się w TOP 100 najważniejszych konkursów na świecie?  To właśnie Pawle jest mój sukces. Największą nagrodą są zadowoleni klienci i możliwość tworzenia kolejnych projektów.

ZBIORNIK O WYMIARACH 190X68X60 CM I POJEMNOŚCI 775,2 L
Szkło: Optiwhite 19 mm.
Podłoże: Ichiban DarkSoil, piasek, Ferka Aquabase.
Dekoracje: Red Moor Wood, Scenery Stone.
Rośliny: Micranthemum Monte Carlo, Anubias Nana Petite, Microsorium pteropus Trident, Microsorium Narrow Thin Leaf, China moss, Rotala rotundifolia Red, Rotala indica, Rotala aromatica, Rotala sp. Green.
Oświetlenie: 2x Maxspect.
Urządzenia techniczne: filtracja 2x Fluval FX4 (media filtracyjne: Seachem, Fluval), butla CO2, reduktor CO2 Blue Aquario z elektrozaworem, drop checker, reaktor CO2 Aqua Medic, komputer pH, jonizator wody Chihiros Doctor Plants.
Nawożenie: Growise, dozownik nawozów.
Bakterie: Azoo PSB, Azoo 11in1.

Co Ciebie najbardziej inspirowało kiedyś, a co inspiruje obecnie?

Kocham style klasyczne, są lekkie i przyjemne dla oka. Ukazują piękno akwarystyki naturalnej. Kiedyś bazowałem głównie na wzorcach mistrza Amano, ale i nadal staram się to robić. Na samym początku mojej przygody z aquascapingiem duże wsparcie miałem w moim koledze Pawle Szewczaku, którego serdecznie w tym miejscu pozdrawiam. Dziś staram się czerpać inspiracje ze zdjęć oraz pejzaży, które gdzieś zobaczyłem. Oczywiście jestem na bieżąco z pracami moich kolegów z całego świata, pilnie obserwuję także nowe trendy i tendencje w akwarystyce naturalnej. One również mają wpływ na moje prace.

Czy masz swój ulubiony kształt bądź wielkość zbiornika?

Ani kształt, ani wielkość zbiornika nie mają dla mnie większego znaczenia. Realizując kolejne projekty, spotykam się czasem z bardzo nietypowymi wymiarami. Przychodzę do pracy i zastaję uprzednio wybrany kształt i wymiar – podwijam zatem rękawy i tworzę… W projektowaniu i zakładaniu zbiorników najważniejsza jest głębokość optyczna – im większa, tym lepszą głębię aranżacji możemy osiągnąć. To dla mnie najważniejszy parametr.

W jakiego typu materiale najbardziej lubisz pracować?

Ogromną część czasu poświęcam na selekcjonowanie materiałów. Lubię pracować z drewnem, co pewnie widać w moich aranżacjach. Najbliższe memu sercu są jednak kamienie. Kocham góry – są one dla mnie esencją, trzonem inspiracji. W pracach moich można zobaczyć wiele detali przemyconych wprost z górskich widoków.

ZBIORNIK IWAGUMI O WYMIARACH 90X50X45 CM I POJEMNOŚCI 202,5 L
Szkło: Full Optiwhite 10 mm.
Podłoże: Aquaforest Black Lava, Ichiban Dark Soil, Aqua Della Sand Brown.
Dekoracje: Frodo Stone.
Rośliny – Aquaflora: Rotala H’ra, Hemianthus callitrichoides Cuba.
Oświetlenie: Skylight Intense.
Urządzenia techniczne: filtr Aquael Ultramax 2000 (media filtracyjne – Aquaforest: Carbon, Zeolith, Life Bio Media, Anti Posphate), grzałka przepływowa Hydor 300W, skimmer, jonizator wody Twinstar, butla CO2, Reduktor Blue Proffesional Aquario z elektrozaworem, drop checker.
Chemia wody i bakterie – Aquaforest: Water Conditioner, AF Life Essence.
Nawożenie: produkty Aquaforest.

A na jakich produktach opierasz swoje aranżacje?

Zawsze pracuję na produktach sprawdzonych przeze mnie. Dzięki współpracy z firmami z branży akwarystycznej, mam możliwość testowania wielu produktów, czasami będących jeszcze w fazie próbnej. Testuję, sprawdzam, a dopiero potem je polecam – to zasada, której trzymam się od lat. Oczywiście wiele zależy od budżetu, jaki mam do dyspozycji, jednak zawsze staram się, by jakość została utrzymana na wysokim poziomie.

Podłoża stanowią podstawę profesjonalnej czy bardziej zaawansowanej akwarystyki. Z grubsza możemy je podzielić na trzy rodzaje. Gotowe substraty typu soil – one są w istocie podstawą tego, co robię. Nie jest to żadna tajemnica, że sięgam do takich marek i produktów, jak Darksoil, Rotala Maflora czy Prodibio AquaGrowth.

Jeżeli natomiast chodzi o substraty, które wzbogacają i wydłużają żywotność podłoża, to z powodzeniem stosuję Aquaforest Lava Dark Soil oraz Aquaforest Natural Substrate. Bardzo ważnym elementem jest oczywiście nawożenie. W swoich zbiornikach korzystam z profesjonalnej linii produktów marki Aquaforest. To intuicyjna, zbilansowana i kompleksowa linia produktów, które serdecznie polecam nawet mniej zaawansowanym akwarystom. 

AKWARIUM DEKORACYJNE O WYMIARACH 180X55X55 CM I POJEMNOŚCI 544,5 L
Szkło: UltraClear 15mm.
Podłoże: Ichiban DarkSoil, piasek, Ferka Aquabase.
Dekoracje: Red Moor Wood, Scenery Stone.
Rośliny: Rotala rotundifolia Red, Rotala indica, Rotala aromatica, Rotala sp. Green, Micranthemum Monte Carlo, Anubias Nana Petite, Microsorium pteropus Trident, Microsorium Narrow Thin Leaf, China moss.
Oświetlenie: 2x Zetlight Qmaven 6600 200W LED.
Urządzenia techniczne: 2x Aquael Ultramax 2000 (media filtracyjne: Seachem, Fluval), butla CO2, reduktor CO2 Blue Aquario z elektrozaworem, drop checker, reaktor narurowy CO2, komputer pH, jonizator wody Chihiros Doctor Plants.
Nawożenie: Growise, dozownik nawozów.
Bakterie: Azoo PSB, Azoo 11in1.

Jak ważna jest rola światła w akwarystyce naturalnej?

Moim zdaniem światło to podstawa akwarystyki, szczególnie roślinnej, nie wspominając już o aquascapingu. To w przecież światło odpowiada w dużej mierze za właściwy wzrost roślin oraz ich wybarwienie (notabene również za wybarwienie ryb), a także za aspekt wizualny całości, czyli decyduje o tym, jak ludzkie oko odbiera akwarium.

W łatwy sposób możemy sprawdzić, jak będzie wyglądało to samo akwarium prowadzone przykładowo na trzech różnych lampach. Niestety, wiele osób myśli, że wydawanie pieniędzy na bardziej zaawansowane lampy jest złym pomysłem. Ale – jeśli mam być szczery – myślenie takie prowadzi na manowce: żadna tania lampa, a tym bardziej lampa „wyprodukowana” chałupniczo, nie ma szans w porównaniu ze specjalistycznie przetestowanymi i profesjonalnie skonstruowanymi lampami nowej generacji. Technologia poszła przecież bardzo do przodu. I dziś, w nawet mniej zaawansowanych systemach oświetleniowych, mamy do dyspozycji sterowanie wifi czy choćby ustawianie ściemniania i rozjaśniania lampy, które imituje wschody i zachody słońca. 

Osobiście preferuję więc gotowe lampy stworzone przez profesjonalne firmy. W swoich akwariach stosuję najlepsze na świecie oświetlenie, czyli produkty Life Aqua, ADA, Maxspect, Twinstar czy polskie lampy marki SkyLight. Jeżeli chodzi o tańsze alternatywne rozwiązania, to polecam marki Chihiros i NuniQ.

ZBIORNIK MIZUBE O WYMIARACH 90X50X50 CM I POJEMNOŚCI 225 L
Szkło: VIV Ultraclear 10 mm.
Podłoże: Prodibio AquaGrowth Soil, ADA La Plata Sand.
Dekoracje: Red Moor Wood, Frodo Stone.
Rośliny – Aquaflora: Ludwigia sp. Mini Super Red, Rotala rotundifolia Orange Juice, Rotala sp. Green, Eleocharis sp. Minima, Hemianthus callitrichoides Cuba, Alternanthera reineckii Mini, Anubias barteri var. Nana Pangolino, Anubias barteri var. Nana Paxing, Anubias barteri var. Nana Mini Mini, Bucephalandra Lamandau Mini Red, Hygrophila pinnatifida; dodatkowo mchy z hodowli Amazonika.
Oświetlenie: Skylight Intense 80 S.
Urządzenia techniczne: filtracja Aquael Ultra 1400 (media filtracyjne Aquaforest: Carbon, Zeolith, Life Bio Media, Anti Posphate), grzałka przepływowa Hydor 300W, skimmer, jonizator wody Chihiros Doctor Plants, butla CO2, Reduktor Blue Proffesional Aquario z elektrozaworem, drop checker, reduktor CO2.
Chemia wody i bakterie – Prodibio: BioDigest i Start Up.
Nawożenie – Aquaforest, automatyczny dozownik nawozów.

Ale czy uprawnione jest powiedzenie, że sposób i rodzaj oświetlenia kreuje to, co znajduje się pod taflą i nad lustrem wody?

Pytanie, które zadałeś, już tak naprawdę kryje w sobie odpowiedź. Dzięki profesjonalnemu oświetleniu, mamy wpływ chociażby na refleksy. Optycznie lampa rozświetla nam zbiornik, zwiększa pożądane cienie, ale również kreuje refleksy – czyli stwarza coś na podobieństwo promieni słonecznych, które możemy zaobserwować na przykład podczas nurkowania.

Zawsze powtarzam, że światło, filtracja i nawożenie to podstawa akwarystyki. I nieważne czy zakładamy i pielęgnujemy zbiorniki akurat w wersji podstawowej, biotopowej, holenderskiej czy w ramach aquascapingu .

Twój zestaw podręcznych narzędzi, których zawsze – niezależnie od rodzaju aranżacji –  używasz, to…

W formie anegdoty przytoczę słowa mojego klienta. Tworzyliśmy zbiornik około 800-litrowy. Podjechałem busem, zaczęliśmy się rozpakowywać. Masa sprzętu, który jest niezbędny przy tworzeniu akwariów (wiertarki, wkrętarki, wyrzynarka, stół roboczy, węże, kilka skrzynek z akcesoriami, narzędzia, drabiny, elementy hydrauliki i elektryki, itp.). Klient zrobił wielkie oczy i mówi: „Panie Pawle, ma Pan więcej sprzętu, niż ekipa budowlana, która stawiała mi dom” .

Więc widzisz Pawle – dla mnie wszystko jest ważne. I mówiąc nieco tylko żartobliwie: zawsze jestem przygotowany na każdą ewentualność.

Jeżeli zaś chodzi o narzędzia typowe do tworzenia aranżacji i serwisowania akwarium – posiadam kilkanaście pęset, oczywiście nożyczki do mchów, kilka modeli nożyczek do trawników, nożyczki proste i wygięte do przycinania roślin, sand flattenery, czyli szpachelki do wyrównywania podłoża, pędzle… Profesjonalne narzędzia stanowią podręczny niezbędnik każdego aqascapera. Liczy się jakość materiałów, z jakich są wykonane, ich ostrość czy choćby ergonomiczne kształty. Ja osobiście uwielbiam produkty firmy ADA, ale używam również tańszych, aczkolwiek też solidnych narzędzi marki VIV.

ZBIORNIK O WYMIARACH 240X60X70 CM I POJEMNOŚCI 1008 L
Szkło: Optiwhite 19 mm.
Podłoże: Ichiban DarkSoil, ADA La Plata Sand, Aquaforest Carbon.
Dekoracje: Manzanita Wood, Frodo Stone.
Rośliny – Aquaflora: Alternanthera reineckii Mini, Anubias barteri var. nana Mini, Anubias barteri var. nana Paxing, Anubias barteri var. nana Petite, Cryptocoryne beckettii Viridifolia, Crytocoryne wendtii Flamingo, Hydrocotyle tripartita, Hygrophila pinnatifida, Limnophila aromatica, Lobelia cardinalis Mini, Ludwgia arcuata, Ludwigia perennis, Ludwigia sp. Mini Super Red, Micranthemum Monte Carlo, Microsorium Pteropus Petite, Microsorium pteropus Trident, Rotala rotundifolia Red, Rotala rotundifolia Orange Juice, Rotala Yao Yai, Rotala sp. Green, Staurogyne sp. Porto Velho, Microsorium
Oświetlenie: 3x ADA Solar RGB.
Urządzenia techniczne: 2x Fluval FX6 (media filtracyjne: Aquaforest), system hydrauliki,
grzałka przepływowa Hydor 300W, butla CO2, reduktor CO2 Blue Aquario
z elektrozaworem, drop checker, reaktor Aqua Medic 1000, komputer pH Weipro.

Czy preferujesz jakiś określony typ lub gatunki roślin?

Jest wiele pięknych roślin, ale nie zawsze mogę ich użyć. Generalnie jest tak, że w akwarystyce naturalnej podczas aranżacji dużą uwagę poświęca się ich doborowi. Ogromne znaczenie mają plany rozmieszczenia roślin. Do każdej aranżacji dobieram odpowiednie gatunki. Bardzo często współpracuję również z projektantami wnętrz. Wtedy, przy doborze konkretnych egzemplarzy, kluczową rolę odgrywa wystrój pomieszczenia, w którym stanie akwarium. Zbiornik ma być główną dekoracją i nie może zlewać się z tłem. Bardzo często kolory roślin, które dobieram, mocno kontrastują z wnętrzem pomieszczenia.

Prywatnie lubię drobne rośliny, które optycznie zwiększają rozmiary aranżacji. Szczególnie rośliny trawnikowe, takie jak Utricularia graminifolia, Hemianthus callitrichoides Cubaczy Micranthemum Monte Carlo oraz drobne rośliny ze strefy cienia – między innymi anubiasy (petit, nana, mini lub odmiany pangolino i minima bonsai).

Jaki aranż był dla Ciebie największym wyzwaniem?

Myślę, że po części każda aranżacja jest wyzwaniem. Nigdy przecież nie wiesz, jak zareaguje na końcu klient, a nawet – czy ty sam, jako autor, finalnie będziesz zadowolony. A zatem każdorazowo staram się tak zaaranżować akwarium, bym potem z czystym sumieniem móc sobie powiedzieć: „nie zawiodłeś, zrobiłeś, co w twojej mocy”. Do każdego projektu podchodzę indywidualnie i to tak, jakby to docelowo miało być moje akwarium.

Odpowiem jeszcze z nieco innej strony: najtrudniejszym stylem jest Iwagumi. Nie mówię tu o klasycznych triadach czy aranżacjach z małą i policzalną liczbą kamieni. Mówię o rozbudowanych projektach w stylu Ragwork. Przy ich realizacji bardzo często pracuję na kamieniach o ciężarze od 20 do 30 kilogramów i niezliczonych ilościach kamieni mniejszych. Ich odpowiednie dobranie i takie rozmieszczenie, by nie zachwiać równowagi i nie zatracić głębi, jest bardzo trudne. Ale za to wyzwanie kocham Iwagumi.

ZBIORNIK IWAGUMI O WYMIARACH 160X60X60 CM I POJEMNOŚCI 576 L
Szkło: Optiwhite 15 mm firmy Nacdesign.
Szafka: Nacdesign Cabinet Q ze szkła Lacobel oraz aluminium anodowanego.
Podłoże: Ichiban DarkSoil, ADA Power Sand Special, ADA La Plata Sand.
Dekoracje: ADA Frodo Stone.
Rośliny: Eleocharis parvula Minima, Eleocharis parvula, Micranthemum Monte Carlo, Hemianthus callitrichoides Cuba, Utricularia graminifolia.
Oświetlenie: 2xADA Solar RGB.
Urządzenia techniczne: filtracja 2xEheim, grzałka przepływowa Hydor 300W, skimmer, jonizator wody Chichiros Doctor Plants, butla CO2, reduktor CO2 Blue Proffesional Aquario z elektrozaworem, drop checker, reduktor CO2 Aquamedic 1000.
Chemia wody i bakterie – Azoo: 11in1, PSB, NitraAct, NitriPro.
Nawożenie: Growise, automatyczny dozownik nawozów.

AKWARIUM ZGŁOSZONE DO NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWYCH KONKURSÓW NA ŚWIECIE:
⬦ IAPLC 2019 – International Aquatic Plants Layout Contest: 84. miejsce wśród 1867 uczestników z 72 krajów
⬦ ISTA IAC – International Aquascaping Contest: 117. miejsce
⬦ AQSC – European Hardscape Challenge: 8. miejsce
⬦ CIPS – International Aquascaping Contest: 73.miejsce

Gdybyś miał udzielić wskazówek i rad początkującemu aquascaperowi – co byś powiedział?

Na pewno zabrakłoby jednego wieczoru na udzielenie wyczerpujących rad i wskazówek dla początkujących.

Wiadomo, że podstawą aquascapingu jest praca z materiałem. Zatem: trzeba trenować, trenować i jeszcze raz trenować. Warto skupiać się na detalach, bo to one sprawiają, że poszczególne aranżacje wyglądają bardziej naturalnie. Jak już wspomniałem – istotnym aspektem mojej pracy są narzędzia, których używam do cięcia czy sadzenia roślin. Są one absolutnie niezbędne przy tworzeniu aranżacji – to znaczy, że nie można się bez nich obejść. I nie radzę kupować najtańszych narzędzi, bo to się najzwyczajniej w świecie nie opłaca. Zalecam też przeglądać różnorodne poglądowe zdjęcia i filmy instruktażowe. Im więcej zdobędziemy wiedzy i podpatrzymy rozwiązań u innych, tym łatwiej będzie nam to później wykorzystać w naszych osobistych projektach. Inspiracji warto również szukać w pracach innych aquascaperów, choćby przeglądając relacje z międzynarodowych konkursów. Oczywiście wszystkich chętnych zapraszam na mój fanpage na Facebooku – dzielę się na nim wiedzą, pokazuję nowe aranżacje i mogę odpowiedzieć na zadane pytania.

Czy na koniec chciałbyś Pawle coś jeszcze dodać?

W zasadzie tylko to: raz jeszcze dziękuję za zaproszenie do rozmowy i pozdrawiam wszystkich pasjonatów akwarystyki.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button