Z Alejandro Rios Martinem rozmawia Karol Waszczuk
Karol Waszczuk: Czy mógłbyś wyjaśnić, skąd wziął się pomysł na wydarzenie pod nazwą Dzikie Orinoko?
Alejandro Rios Martin: W tym celu musiałbym trochę cofnąć się w czasie i nakreślić najpierw ogólne założenia naszego projektu Little Tree Design Biotopes.Projekt tworzę ja oraz mój przyjaciel Nicolas Rodriguez Luchoro. Zajmujemy się profesjonalnie tworzeniem wnętrz terrariów i akwariów przeznaczonych dla egzotycznych ryb, płazów i roślin. Projekt zrodził się z miłości do dzikiej natury, a my zdecydowaliśmy się specjalizować w obszarze, który najbardziej nas pasjonuje – zbiornikach biotopowych.
W naszych pracach staramy się odtwarzać naturalne środowisko i w miarę możliwości polepszać warunki bytowania zasiedlających je roślin i zwierząt, jednocześnie przywiązując dużą wagę do estetyki i naturalnego piękna tych mikroekosystemów.
Stawiamy również na różnego rodzaju działania o charakterze edukacyjnym. Prowadzimy comiesięczne warsztaty i kursy dla hobbystów, kładąc duży nacisk na poszerzanie świadomości co do właściwych praktyk opieki nad zwierzętami i roślinami egzotycznymi. Staramy się popularyzować akwarystykę biotopową. Dzikie Orinoko było wydarzeniem o takim właśnie charakterze.
Zorganizowaliście ten event w dużej mierze online?
To prawda, biorąc pod uwagę pandemiczne okoliczności, w których przyszło nam pracować, byliśmy zmuszeni zmienić trochę podejście do naszej pracy. Dzięki uprzejmości naszego przyjaciela, akwarysty biotopowego Waltera Vázqueza, udało nam się dotrzeć do osoby, która była dla nas od lat źródłem inspiracji oraz informacji dotyczących dorzecza Orinoko – podróżnika i fotografa Ivana Mikolji. Ivan właściwie od razu zgodził się na udział w wydarzeniu i przygotowanie prezentacji na temat jednego z najciekawszych naszym zdaniem biotopów Ameryki Południowej – wód dorzecza Orinoko. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy również Waltera Vázgueza oraz Victora Ortiza. Walter fantastycznie fotografuje akwaria, Victor jest biologiem. Obaj są również hobbystami i wielokrotnymi laureatami akwarystycznych konkursów biotopowych. Ivan, Victor oraz Walter łączyli się z nami na zasadzie telekonferencji.
Opowiedz, proszę, coś więcej o samym wydarzeniu – podzieliliście je na dwa dni, prawda?
Tak, pierwszy dzień miał charakter seminarium. Victor Ortiz wygłosił wykład o edukacyjnym znaczeniu akwarystyki biotopowej oraz dzielił się doświadczeniem na temat doboru materiałów, roślin, parametrów wody przy odtwarzaniu różnych ekosystemów w akwarium. Ivan Mikolji, nasz główny gość, opowiadał o tzw. Morichales dorzecza Orinoko – lasach Mauritia flexuosa, palmy występującej w Ameryce Południowej wyłącznie na podmokłych terenach zapewniających jej całoroczny dostęp do wody. Ivan z pasją dzielił się historiami i zdjęciami ze swoich podróży i odpowiadał na wszelkie pytania uczestników. Walter dzielił się swoją wiedzą na temat zakładania akwariów biotopowych. Prezentował pochodzące z natury inspiracje i ze szczegółami opowiadał o technikach przydatnych przy zakładaniu tego typu akwarium. Usłyszeliśmy także wiele przydatnych rad dotyczących dojrzewania i fotografowania akwarium biotopowego. Można powiedzieć, że pierwszy dzień stanowił teoretyczne przygotowanie do tego, co miało się wydarzyć dnia drugiego i co było główną atrakcją naszego eventu – odtworzenie na żywo, z pomocą i radami naszych gości, biotopu Morichal Morganito w akwarium o objętości 1800 litrów.
Wtedy wkroczyliście do akcji?
Dokładnie. Drugiego dnia ekipa Little Tree Designs aranżowała i obsadzała zbiornik na żywo, a nasi goście na bieżąco komentowali i udzielali rad. Szczególnie aktywny był Ivan, który na bieżąco komentując postępy i prezentując zdjęcia ze swojej książki pod tytułem Fishes of the Orinoco in the wild, pozwolił nam się zanurzyć w magiczny świat Morichal Morganito.
Czy mógłbyś opowiedzieć bardziej szczegółowo o Morichales?
Nazwa pochodzi od potocznej nazwy palmy Mauritia flexuosa (hiszp. Moriche). Lasy tych palm zwane Morichales można znaleźć w górnej części dorzecza Orinoko. Okalają niewielkie źródła, strumienie lub małe rzeki będące dopływami Orinoko. Dzięki doskonałym właściwościom filtracyjnym lasów palm Moriche woda jest krystalicznie czysta. Są to miejsca tętniące życiem, charakteryzujące się bardzo dużą bioróżnorodnością flory i fauny. Często zajmują niewielki obszar rozmiarów boiska piłkarskiego. W pewnym sensie przypominają oazy pustynne, jednak w tym wypadku skupisko palm wyłania się nie z piasku, ale na równinie porośniętej trawami. Zazwyczaj jako Morichale określamy te fragmenty strumieni, które porastają lasy palm Moriche, ale zdarzają się również całkowicie odizolowane „oazy” tych palm okalające izolowane zbiorniki wodne zasilane wodą deszczową.
Morichale są naturalnym środowiskiem występowania wielu popularnych ryb akwariowych, na przykład z rodzajów Paracheirodon czy Apistogramma. Małe ryby wykorzystują korzenie palm, opadłe gałęzie palmowe i roślinność wodną jako kryjówki. W miejscach głębokich do pasa można znaleźć średniej wielkości drapieżne ryby, takie jak pielęgnice pawiookie czy piranie. Płytkie Morichales z czystą wodą przypominają niesamowite naturalne „dzikie akwaria”. Właśnie taki płytki biotop Morichale odwzorowaliśmy w czasie eventu Dzikie Orinoko.
Opowiedz, proszę, więcej o samym procesie odwzorowania biotopu Morichale.
Staraliśmy się użyć materiałów, które naśladowałyby możliwie wiernie to, co można znaleźć w wodach prawdziwych Morichale. Użyliśmy drewna drzew cytrusowych tak gładkiego, jak było to możliwe. Gładka powierzchnia charakteryzuje drewno neotropikalnego gatunku drzew Tabebuia rosea, które staraliśmy się odwzorować. Ważnym elementem wystroju były suche liście palmy Waszyngtonia. W naszym akwarium naśladują opadłe do wody gałęzie palm Moriche. Ponadto wykorzystaliśmy nasiona Lecythis pisonis oraz liście magnolii, przypominające ulistnienie Tabebuia rosea. W akwarium nie wykorzystaliśmy skał, gdyż w odwzorowywanym biotopie znajdziemy wyłącznie materię organiczną i piasek kwarcowy o różnej granulacji. Akwarium obsadziliśmy roślinami z gatunków Tonina fluviatilis, Bacopa australis oraz Cyperus involucratus. W zbiorniku współwystępuje kilka gatunków ryb: Paracheirodon innesi, Hemigrammus bleheri, Otocinclus affinis, Dicrossus filamentosus oraz Farlowella acus.
Alejandro, dziękuję Ci za wprowadzenie nas w świat Morichale. Czy chciałbyś jakoś podsumować projekt Dzikie Orinoko?
Jest jeszcze trochę za wcześnie na podsumowania. Minęły dwa miesiące od wydarzenia, a akwarium cały czas dojrzewa, zarasta. Projekt zostanie z nami w naszej siedzibie, a każdego, kto chciałby obserwować, jak się zmienia zapraszam do śledzenia naszych profili na Instagramie: littletreedesign oraz littletreedesignbiotopes.
ZBIORNIK o wymiarach 260x100x70 cm
Region geograficzny: Ameryka Południowa
Gps: 5º05’22.2″N 67.º46’25.6″W
Dorzecze: Orinoko
Region: Morganito
Biotop: Morichal, źródła
Kolor wody: kryształowo czysta
Stężenie osadów: wysokie
Temperatura wody: 26º–30ºC
Prąd: wolny
pH:6
GH: 6
KH: 7