ArtykułyEncyklopedia

Eleocharis vivipara

Encyklopedia akwarystyczna

Ponikło żyworodne (Eleocharis vivipara)

Pochodzenie: zamieszkujepołudniową część Ameryki Północnej. Zasiedla zarówno zbiorniki wodne, jak i bagna, a nawet podmokłe łąki.

Opis: wyjątkowo atrakcyjna, niezwykle delikatna roślina. Posiada dobrze rozwinięte kłącze płożące się w podłożu się w podłożu. Wyrastają z niego cieniutkie, ciemnozielone, włosowate liście. Nad wodą tworzą gęstą sterczącą „szczotkę” o wysokości do 40 cm. W zanurzeniu osiągają nawet do 100 cm długości. Na ich końcach tworzą się charakterystyczne, parasolowate rozgałęzienia.

Warunki uprawy: lubi żyzne podłoże (zaleca się zastosowanie podkładu dla roślin), wodę o temperaturze 22-28ºC, średnio twardą i o odczynie zbliżonym do obojętnego. Oświetlenie powinno być dość silne, ale nie zbytnio, bowiem wtedy delikatne pędy ponikła żyworodnego mogą łatwo pokryć się trudnymi do usunięcia glonami. Uwaga! Roślina nie znosi strzyżenia i nie należy jej przycinać za pomocą nożyczek! W celu skrócenia nadmiernie rozrośniętych pędów wystarczy przytrzymać je palcami jednej dłoni u nasady, tak, aby nie wyrwać całej rośliny z podłoża, zaś rozczapierzonymi palcami drugiej dłoni „przeczesać” ich końce, po prostu wyczesując nadmiar rozgałęziających się końcówek, które stanowią doskonałe sadzonki.

Rozmnażanie: rozmnaża się wegetatywnie przez tworzące się w podłożu rozłogi lub podział rozrośniętego kłącza. Roślinę tę można także rozmnażać przez sadzonkowanie, wykorzystując wspomniane parasolowate końcówki pędów i ukorzeniając je w podłożu. Gatunek ten wymaga po umieszczeniu w nowym zbiorniku nieco czasu na aklimatyzację.

Wykorzystanie: doskonała roślina stanowiąca idealny wręcz materiał do sadzenia w tylnej części akwarium. Jej cieniutkie, dochodzące do powierzchni wody pędy tworzące w tylnej części zbiornika ażurowe, delikatne tło prezentują się niebywale dekoracyjnie. Świetnie nadaje się do zbiorników roślinnych, naturalnych, a – przy odrobinie wprawy – również do krewetkariów i nanoakwariów. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button