Artykuły

Hodowla płazów bezogonowych z rodzajów Dendrobates, Epipedobates oraz Ranitomeya

Terrarium - płazy

Monika Furtek: Hodowla płazów bezogonowych z rodzajów Dendrobates, Epipedobates oraz Ranitomeya

Praca nad hodowlą oraz rozrodem płazów bezogonowych wymaga wielu miesięcy przygotowań, obserwacji oraz tworzenia odpowiednich zbiorników hodowlanych. Wprowadzenie tych zwierząt w okres godowy jest możliwe poprzez zapewnienie im warunków przybliżonych do naturalnych.

Pochodzące z Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej drzewołazy zamieszkują zwrotnikowe i podzwrotnikowe tropikalne lasy deszczowe (w których powietrze jest przesycone wilgocią), a także niskie piętra górskie oraz wiele innych zróżnicowanych terenów. Obszary te, w zależności od pory roku, stają się terenami podmokłymi lub zalewowymi, idealnie nadającymi się do rozrodu płazów.

Warunki w terrarium
Stworzenie odpowiednich warunków rozpocząć należy od budowy terrariów przeznaczonych dla konkretnych gatunków drzewołazów. W zależności od gatunkowych preferencji odnośnie składania skrzeku – konstruowałam ścianki/tła z zagłębieniami, półkami skalnymi oraz rowkami, lianami i żłobieniami. Każde terrarium zostało wyposażone w wodospady, stale utrzymujące wilgoć na dużej powierzchni tylnej ściany, oraz w zagłębienia dla roślin z rodzin bromeliowatych i obrazkowatych – neoregelie, scindapsusy, filodendrony, tropikalne paprocie itp. Podłoże stanowiły: keramzyt oraz mieszanina zmielonego włókna kokosowego i mchu torfowca. Temperatura w zbiornikach utrzymywana była na stałym poziomie 23°C (w dzień) i 21°C (nocą).

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button