ArtykułyEncyklopedia

Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus)

Encyklopedia - oczko wodne

Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus)

Opis: gatunek rodzimy. Występuje na terenach podmokłych, wokół zbiorników wodnych oraz wzdłuż cieków wodnych. Spotykany także w podmokłych lasach, m. in. na stanowiskach łęgowych (łęgi jesionowo-olszowe). Masywna łodyga dorasta do 1 m wysokości, wyrastają z niej długie, mieczowate liście. W maju i czerwcu roślina kwitnie wytwarzając duże, charakterystyczne, jaskrawożółte kwiaty.

Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus)
Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus). Fot. CC License

Warunki uprawy: kosaciec jest niekłopotliwy w uprawie, ale bywa dość ekspansywny i należy uważać, aby nie doszło do niekontrolowanego wzrostu poza wyznaczoną strefą. Najlepiej sadzić go w koszach lub ażurowych pojemnikach ustawionych w płytkiej wodzie o głębokości do 15 cm. Możliwa jest również uprawia bezpośrednio w glebie dookoła oczka, a nawet na zwykłych, regularnie podlewanych rabatach kwiatowych, choć wtedy wzrost rośliny jest znacznie wolniejszy. Kosaciec rozwija się dobrze zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i częściowo zacienionych. Bieżąca pielęgnacja polega na ograniczaniu ekspansywności rośliny poprzez regularne przycinanie gęsto tworzących się kłączy. Po okresie kwitnienia należy obciąć ciężkie pędy kwiatostanowe, które w przeciwnym razie spowodowałyby pochylanie się roślin, nadając im nieestetyczny wygląd. Roślina bezproblemowo zimuje, zaś jej iście pozostają częściowo zielone przez cały rok. W hodowli uzyskano szereg ciekawych odmian np. o dwukolorowych liściach oraz kwiatach o innej niż forma wyjściowa barwie. Niekiedy w pobliżu oczek wodnych uprawia się również inne gatunki kosaćców m. in. kosaćca syberyjskiego (Iris sibirica).

Rozmnażanie: kosaćca żółtego najlepiej rozmnażać wegetatywnie wiosną przez podział rozrośniętej karpy korzeniowej. Teoretycznie możliwe jest również rozmnażanie generatywne poprzez wysiew nasion.

Wykorzystanie: roślina nabrzeżna. Ze względu na szybki wzrost wręcz rewelacyjnie oczyszcza wodę z zanieczyszczeń organicznych. Doskonale sprawdza się zarówno w małych oczkach jak i w większych stawach. Wiosną wyjątkową ozdobą są jego duże, dekoracyjne kwiaty. Co ciekawe, większa część rośliny zawiera toksyczne substancje. Nie dotyczy to jednak nasion, w których znajdują się niewielkie ilości kwasu kawowego – w okresie wojny wykorzystywano je nawet do produkcji substytutu kawy. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button