Artykuły

Krab z Atlantyku w jeziorze Dąbie w Szczecinie

tekst i fot. mgr inż. Natalia Kasowska
Zakład Gospodarki Rybackiej i Ochrony Wód
Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Krab z Atlantyku w jeziorze Dąbie w Szczecinie

Rybacy śródlądowi dosyć często natrafiają w swoich sieciach na egzotyczne organizmy wodne. Zazwyczaj są to tzw. zwierzęta akwariowe, które zostały wyłowione, bo, niestety, znudziły się one swoim opiekunom, albo też dlatego, że nie potrafiono im zapewnić odpowiednich warunków w akwarium.

W następstwie takich właśnie przyczyn rok temu w sieciach rybackich zarzuconych na szczecińskim jeziorze Dąbie znalazły się między innymi: sum rekini (Pangasianodon hypophthalmus), żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) oraz  zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus). Ale kiedy przyszedł 11 października 2018 roku, rybacy nie zdawali sobie nawet sprawy, jakie sensacyjne znalezisko i odkrycie, dzięki zawartości sieci, stanie się ich udziałem.

W tym dniu ich uwagę zwrócił bowiem przepięknie ubarwiony i dotąd niewidziany krab. Okazało się, że jest to kalinek błękitny (Callinectes sapidus). Krab niezwłocznie został przetransportowany na Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, gdzie – mimo możliwie szybkiego umieszczenia go akwarium – padł. Teraz posłuży jako materiał biologiczny. W wyniku pierwszych wstępnych oględzin wykazano, że jest to prawdopodobnie pierwsze doniesienie naukowe o pojawieniu się tego kraba w Polsce. Wcześniej bowiem, około 67 lat temu, ten sam gatunek pojawił się w Morzu Bałtyckim – ale w okolicach Danii.

Wstępna hipoteza odnosząca się do pojawienia się tego gatunku skorupiaka w naszym kraju jest taka: prawdopodobnie dotarł on wraz z wodami balastowymi jakiegoś statku.

Kalinek błękitny występuje w naturze w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego oraz w Zatoce Meksykańskiej. Ma charakterystyczne niebiesko ubarwione (wchodzące niemalże w odcień turkusowy) odnóża. Natomiast jego skorupa jest koloru zielonooliwkowego. W ostatnich parach odnóży znajduje się spłaszczony segment – końcówka odnóży uformowana jest w charakterystyczne wiosła.

Cechą specyficzną kalinka błękitnego jest również to, że lepiej porusza się on bokiem niż prosto (idąc do przodu czy do tyłu). Jako broni używa szczypiec.

Poza wszystkim jest to również gatunek o ogromnym znaczeniu użytkowym. Od kilkunastu lat połowy powyższego gatunku plasują się na poziomie około 70 tysięcy ton.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button