ArtykułyEncyklopedia

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria)

Encyklopedia - oczko wodne

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria)

Opis: gatunek rodzimy, a zarazem ekspansywna roślina kosmopolityczna. Jej  naturalny obszar występowania obejmuje Europę i Azję w  pasie od Afryki Północnej po koło podbiegunowe. Została zawleczona m. in. do Peru, Tasmanii, Australii, Kanady i  Stanów Zjednoczonych. W tym ostatnim kraju (gdzie trafiła początkowo do Nowej Anglii) rozprzestrzeniała się tak szybko, że została zakwalifikowana do groźnych gatunków inwazyjnych. Obecnie można spotkać ją praktycznie w całych Stanach poza Florydą. W Polsce bardzo pospolita, występuje niemal w całym kraju. Zasiedla wilgotne łąki, nieużytki, skraje cieków wodnych, zbiorników i rowów melioracyjnych, itp. Jest okazałą byliną dorastającą do 130 cm wysokości. Posiada pionowe, owłosione łodygi z nielicznymi rozgałęzieniami, na końcach których tworzą się kwiatostany. Liście dolne rozmieszczone są naprzeciwlegle lub w okółkach, zaś górne skrętolegle. Mają lancetowaty kształt i żywozieloną barwę. Największą ozdobą rośliny są piękne, purpurowo-fioletowe kwiaty skupione w długie kwiatostany. Okres kwitnienia rozciąga się na całe lato, ponieważ kwiaty dojrzewają stopniowo w kierunku ku górze łodygi. Powstają z nich owocostany w kształcie torebek okrytych zaschniętym kielichem. 

Warunki uprawy: gatunek ten można sadzić w pojemnikach wypełnionych żyznym podłożem z dodatkiem gliny i kwaśnego torfu ustawionych w płytkiej wodzie. Roślinę można też sadzić bezpośrednio w glebie w pobliżu oczka wodnego, a nawet na sąsiednich rabatach. Po posadzeniu należy zapewnić jej stale wilgotną glebę, gdyż w tym okresie jest bardzo wrażliwa na przesuszenie. Po przyjęciu się jest w stanie zadowalająco rozwijać się nawet w bardziej suchym podłożu. Krwawnica pospolita zdecydowanie preferuje stanowiska silnie nasłonecznione. Może co prawda rosnąć również w półcieniu, ale wtedy kwitnie znacznie mniej  intensywnie, przez co traci dużo na swej dekoracyjności.  Bieżąca pielęgnacja nie jest kłopotliwa – ogranicza się do usuwania przekwitniętych kwiatostanów (w celu zapobieżenia niekontrolowanemu rozsiewaniu się nasion) oraz ewentualnych żółknących lub uszkodzonych łodyg. Przed zimą roślinę należy ściąć tuż nad gruntem. Zimuje bezproblemowo bez jakichkolwiek dodatkowych zabiegów. Co kilka lat zaleca się rozsadzanie zbyt rozrośniętych kęp.

Rozmnażanie: wegetatywne, przez podział rozrośniętych kęp lub generatywne za pomocą  obficie wysiewających się nasion.

Wykorzystanie: roślina błotna, ze względu na swe rozmiary i wspaniałą barwę kwiatów stanowi idealną dekorację brzegów zwłaszcza większych oczek wodnych. Na tle jej kęp doskonale eksponują się inne, kontrastowo ubarwione rośliny. Jest przy tym gatunkiem leczniczym. Surowcem wykorzystywanym w medycynie jest jej suszone ziele. Zawiera alkaloid kriogeninę oraz glikozyd salikarynę. Charakteryzuje się działaniem przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i rozszerzającym naczynia krwionośne. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button