ArtykułyEncyklopedia

Litophyton spp.

Encyklopedia akwarystyczna

Litophyton spp.

Rozmieszczenie: zamieszkują rozległe obszaru Oceanów Indyjskiego i Spokojnego.

Opis: tworzą drzewkowate struktury o złożonych, delikatnych, silnie rozgałęziających się odnogach zakończonych frędzelkowatymi parzydełkami. Ubarwienie zmienne, najczęściej żółtawe, szarawe lub jasnobrązowe.

Odżywianie: korzystają głównie z produktów obecnych w ich ciele zooksantelli. Najprawdopodobniej wychwytują również z wody mikroplankton i płynne substancje odżywcze, ale w akwarium nie wymagają dodatkowego dokarmiania.

Uwagi: stosunkowo odporne i łatwe w hodowli koralowce miękkie. Wymagają dość silnego oświetlenia oraz umiarkowanego ruchu wody. W akwarium należy stosować filtrację przez niewielką ilość węgla aktywnego, aby na bieżąco usuwać z wody produkowane przez nie substancje toksyczne oraz powstrzymujące wzrost innych koralowców.

Rozmnażanie: bezproblemowe. Od rozrośniętego osobnika należy odciąż żyletką lub skalpelem pojedynczą, kilkucentymetrowej długości „gałązkę” i przebić jej podstawę wykałaczką. Wykałaczkę przymocowujemy następnie za pomocą gumki recepturki do kawałka żywej skały lub sztucznej, ceramicznej podstawki tak, aby dobrze przylegał do niej płaszczyzną odcięcia. W ciągu kilku tygodni „szczepka” przyrasta mocno do podłoża i wtedy gumkę oraz wykałaczkę można ostrożnie usunąć. (ld)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button