Artykuły

Siedliska pyszczaków w jeziorze Malawi – istotny determinant przy budowie obsad w akwarium typu „non-Mbunarium”

Malawi

Wojciech Sierakowski: Siedliska pyszczaków w jeziorze Malawi – istotny determinant przy budowie obsad w akwarium typu „non-Mbunarium”

Ryby Malawi

„Malawistyka” to akwarystyka, której naczelną ideą jest prowokowanie naturalnych zachowań u pielęgnic z jeziora Malawi. Wobec tego próbom stworzenia pyszczakom optymalnych warunków towarzyszy dążenie, aby te warunki jak najwierniej odwzorowywały miejsca naturalnego bytowania tych ryb. Akwarium biotopowe z konkretnej lokacji geograficznej czy też wyznaczenie w akwarium miejsc dla ryb z różnych siedlisk to jedne z częstszych pomysłów. Czy w ogóle ma to sens?

Czy „kropelki” wody, którymi bez wątpienia są nawet największe akwaria, mają szansę na realizację tych zamierzeń? Moje wieloletnie obserwacje dają niejednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytania. Nie mam wątpliwości, że stworzenie akwarium, w którym pływają tylko ryby z jednej lokacji, jest do zrealizowania, ale raczej w ograniczonym zakresie. Po pierwsze, tych gatunków jest po prostu za dużo i nie zmieściłyby się w akwarium, a po drugie – ich zakup byłby po prostu nierealny. Tylko część gatunków posiada walory komercyjne, a reszta nie miałaby szans przynieść zysku sprzedawcom i nigdy nie trafia do oferty.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button