ArtykułyEncyklopedia

Microsurum pteropus

Encyklopedia akwarystyczna

Mikrozorium oskrzydlone (Microsurum pteropus)

Pochodzenie: pochodzi z południowo-wschodniej Azji (Indie, południowe Chiny, Malaje, Filipiny), gdzie porasta bagna i brzegi mokradeł.       

Opis: okazała, ciemnozielona paproć o długich (do 25 cm), lancetowatych liściach zebranych w rozetę oraz czarnych, dekoracyjnych korzeniach. W akwariach wyhodowano wiele odmian bardzo różniących się kształtem liści. Do najbardziej znanych należą „Narrow”, „Philippine”, „Red”, „Tropica”, „Undulata” oraz „Windelov” potocznie określana mianem „jelenich rogów”. 

Warunki uprawy: mikrozorium jest epifitem, co oznacza, że nigdy nie należy sadzić w podłożu – jego korzenie po prostu tego nie znoszą i przysypane żwirem giną, powodując zniszczenie rośliny. Paproć tę należy umocować do kawałka drewna, kamienia lub nawet przyssawką do szyby tak, aby korzenie pozostawały swobodnie w wodzie. Do mocowania rośliny można posłużyć się czystą żyłką, gumką recepturką lub specjalną szpilką do roślin wodnych. Mikrozorium preferuje stosunkowo słabe oświetlenie, przy silniejszym bardzo szybko pokrywa się glonami i traci estetyczny wygląd. Znosi temperaturę w zakresie 20-28ºC. Twardość i odczyn wody nie mają większego znaczenia, choć wg niektórych źródeł lepiej rośnie w wodzie twardszej. Przed umieszczeniem w akwarium słonawowodnym mikrozorium powinno być uprzednio stopniowo do tego przyzwyczajane poprzez zwiększanie ilości soli w wodzie.

Rozmnażanie: przez podział kłącza, wyrastające na liściach rozmnóżki, a wyjątkowo również przez zarodniki.

Wykorzystanie: do obsadzania korzeni i lignitów w środkowej części akwarium. Zaawansowani akwaryści wykorzystują również niekiedy tę roślinę do tworzenia „żywego tła” na tylnej szybie akwarium. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button