Encyklopedia

Myriophyllum spicatum

Encyklopedia akwarystyczna

Wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum)

Pochodzenie: bardzo pospolity na terenie całego kraju. Preferuje wody stojące o znacznej zawartości wapnia (twarde).

Opis: tworzydługie pędy pokryte pierzastymi, jasnozielonymi liśćmi o ozdobnie powycinanej blaszce ułożonymi po cztery w okółku. Łodyga dorasta do 100 cm długości – może wytwarzać białe, cienkie korzonki przybyszowe wyrastające tuż pod okółkami liści służące do przytwierdzania rośliny do podłoża. W płytkich wodach może wyrastać ponad powierzchnię, tworząc nadwodne, niemal nagie pędy koloru różowawego. Kwiaty są skupione w różowym kłosie tworzącym się ponad powierzchnią wody.

Warunki uprawy: w akwarium wymaga silnego oświetlenia, należy jednak unikać sadzenia go w zbyt jasnych miejscach, gdzie łatwo pokrywa się glonami. Wskazany jest lekki ruch wody, który usuwałby z delikatnych liści gromadzące się na nich zanieczyszczenia. Roślina lubi żyzne podłoże z dodatkiem ziemi ogrodniczej lub torfu. W korzystnych warunkach rośnie bardzo szybko, tworząc zwarte łany. Zimą może, lecz nie musi zanikać, wytwarzając tzw. pąki zimowe.

Rozmnażanie: bardzo łatwe za pomocą sadzonek powstałych przez podzielenie rozrośniętej łodygi (najlepiej przyjmują się sadzonki z pędów bocznych posiadających stożek wzrostu).

Wykorzystanie: niebywale dekoracyjna roślina najlepiej prezentująca się w większych kępach posadzona w tylnej części akwarium. Doskonała do akwariów tarliskowych oraz do zbiorników z rybami żyworodnymi, bowiem jej pierzaste liście produkują mnóstwo tlenu oraz stanowią znakomite schronienie dla narybku. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button