ArtykułyEncyklopedia

Nephthyigorgia spp.

Encyklopedia akwarystyczna

Nephthyigorgia spp.

Rozmieszczenie: występuje w ciepłych obszarach Oceanu Indyskiego i Oceanu Spokojnego.

Opis: wyjątkowo oryginalny koralowiec miękki z racji swego wyglądu nazywany często “ręką diabła” (ang. “devil’s hand”). Tworzy niewielkie, krzaczkowate struktury o charakterystycznie ułożonych gałązkach przypominających rozcapierzone palce. Powierzchnia plechy jest biaława, żółta, pomarańczowa, różowa do czerwonej. Na tym tle są doskonale widoczne liczne białawe polipy. Całość przypomina pędy niektórych kaktusów z misternymi, delikatnymi kolcami.

Odżywianie: koralowiec ten nie posiada zooksantelli (zalicza się do gatunków niefotosyntetycznych). W naturze odżywia się wychwytywanym z wody najdrobniejszym planktonem oraz rozpuszczonymi substancjami organicznymi. W akwarium wymaga bardzo częstego (min. 2-3 razy dziennie) regularnego karmienia dużymi ilościami mrożonek, takich jak moina, czerwona wrotka, zielony i czerwony plankton, ikra ryb, itp. Utrzymanie go w dobrej kondycji przez dłuższy czas jest raczej trudne.

Uwagi: gatunek ten bywa sporadycznie importowany m.in. z Indonezji. Jego pielęgnacja w akwarium jest bardzo trudna m.in. z powodu opisanych wyżej wymagań pokarmowych. Wymaga specjalnego akwarium z dość silnym ruchem wody niosącej substancje odżywcze. Wyłącznie dla bardzo zaawansowanych miłośników korali niefotosyntetycznych. Nie nadaje się do typowego zbiornika rafowego.

Rozmnażanie: brak danych – prawdopodobnie nie mnoży się w akwarium. (ld)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button