Nephthyigorgia spp.
Rozmieszczenie: występuje w ciepłych obszarach Oceanu Indyskiego i Oceanu Spokojnego.
Opis: wyjątkowo oryginalny koralowiec miękki z racji swego wyglądu nazywany często „ręką diabła” (ang. „devil’s hand”). Tworzy niewielkie, krzaczkowate struktury o charakterystycznie ułożonych gałązkach przypominających rozcapierzone palce. Powierzchnia plechy jest biaława, żółta, pomarańczowa, różowa do czerwonej. Na tym tle są doskonale widoczne liczne białawe polipy. Całość przypomina pędy niektórych kaktusów z misternymi, delikatnymi kolcami.
Odżywianie: koralowiec ten nie posiada zooksantelli (zalicza się do gatunków niefotosyntetycznych). W naturze odżywia się wychwytywanym z wody najdrobniejszym planktonem oraz rozpuszczonymi substancjami organicznymi. W akwarium wymaga bardzo częstego (min. 2-3 razy dziennie) regularnego karmienia dużymi ilościami mrożonek, takich jak moina, czerwona wrotka, zielony i czerwony plankton, ikra ryb, itp. Utrzymanie go w dobrej kondycji przez dłuższy czas jest raczej trudne.
Uwagi: gatunek ten bywa sporadycznie importowany m.in. z Indonezji. Jego pielęgnacja w akwarium jest bardzo trudna m.in. z powodu opisanych wyżej wymagań pokarmowych. Wymaga specjalnego akwarium z dość silnym ruchem wody niosącej substancje odżywcze. Wyłącznie dla bardzo zaawansowanych miłośników korali niefotosyntetycznych. Nie nadaje się do typowego zbiornika rafowego.
Rozmnażanie: brak danych – prawdopodobnie nie mnoży się w akwarium. (ld)
- Pierwsze akwarium morskie23,00 zł
- Zeszyt Akwarystyczny nr 4/2014 (50): Joanna i Paweł Zarzyńscy: Grzybowieńce i koralowce miękkie w akwarium morskim2,94 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 11/2010 (100)11,50 zł – 16,50 zł
- Koniki morskie w akwarium2,70 zł
- Pomakantowate w akwarium2,46 zł
- Dźwięki w środowisku wodnym i ich wpływ na zwierzęta żyjące w wodzie2,70 zł
- Morskie akwarium biotopowe – strefa przybrzeżna Bałtyku2,16 zł
- Błazenki2,46 zł
- Sztuka kamuflażu u ryb2,46 zł