ArtykułyPorady

Nurzańce w akwarystyce naturalnej

Porady akwarystyczne

Drodzy Państwo,
mam pytanie związane z aquascapingiem, a właściwie z grupą roślin, o której mało się wspomina przy okazji aranżowania akwariów dekoracyjnych. Chodzi mi o nurzańce. Czy jest dla nich miejsce w aquascapingu. A jeśli tak, to proszę mi powiedzieć, które gatunki z rodzaju Vallisneria nadają się do aranżacji podwodnych ogrodów. I jak je konkretnie można wykorzystać. Proszę o jakieś przykłady.
Dziękuję i pozdrawiam
Michał

Szanowny Panie Michale,

odpowiedź na Pana pytanie jest bardzo prosta – w akwariach dekoracyjnych, jak je Pan określa, jest miejsce zarówno na nurzańce, jak i na wszystkie inne rośliny. Rośliny gatunku Vallisneria nana możemy zresztą znaleźć w pracach mistrza i prekursora tego typu akwarystyki, Takashiego Amano, gdzie jest wykorzystywana jako roślina tworząca tło kompozycji.

O zastosowaniu konkretnych roślin decyduje oczywiście konwencja samej kompozycji. Planując ją, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt skali. W niewielkim akwarium o długości 60-90 cm takie rośliny jak właśnie nurzańce są rzadziej stosowane z uwagi na dosyć duży (szeroki) pokrój liści, długość oraz dużą ekspansywność. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich odmian. Drugi aspekt, również znaczący, bo czyni tę roślinę trudną do kontroli w ramach założeń kompozycyjnych, to fakt, że rośliny z rodzaju Vallisneria rozprzestrzeniają się poprzez kłącza. W dużych zbiornikach będzie to miało zdecydowanie mniejsze znaczenie.

Trzeba też pamiętać, że akwarystyka naturalna (nature aquarium) jest formułą otwartą na wszelkie eksperymenty, a jedynym wyznacznikiem jest tutaj aspekt estetyczny. Śledząc prace aquascaperów na przełomie kilku ostatnich lat, możemy dostrzec daleko idące zmiany tak w sposobie tworzenia kompozycji, jak i w spektrum stosowanych w nich roślin. Podsumowując, od Pana i tylko od Pana zależy, czy Vallisneria znajdzie się w Pana kompozycji – nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Decyzja jest całkowicie arbitralna.

Pozdrawiam Pana serdecznie
Darek Maśniak, peHa:68

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button