ArtykułyPorady

Obsada akwarium dla pielęgnic środkowoamerykańskich

Porady akwarystyczne

Witam Redakcję!
Mam zamiar założyć akwarium z pielęgnicami z Ameryki Środkowej. Posiadam zbiornik 270-litrowy. Moim celem są pielęgnice – sajika, miodowa oraz meeka. Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwe, aby do tej obsady dołożyć świecika kongolańskiego? Wiem, że to nie ten biotop, ale przyznam, że nie jestem fanem żyworódek z tego regionu, a świecik jako gatunek bardzo mi się podoba. Jeśli jest to możliwe, prosiłbym o odpowiedź, ile docelowo dorosłych par tych ryb mógłbym trzymać w takim zbiorniku? Będę bardzo wdzięczny za podanie przykładowej obsady. Zaznaczam, że pielęgnice są priorytetem (w szczególności sajica).
Pozdrawiam
Piotr Spychała

Szanowny Panie Piotrze,

Niestety, mimo wskazania pojemności, nie uwzględnił Pan w swoim liście wymiarów posiadanego akwarium. A zwłaszcza nie opisał Pan tego, co najważniejsze z punktu widzenia hodowli ryb z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae) i innych gatunków obejmujących w posiadanie terytorium lęgowego, a mianowicie – nie podał Pan wymiarów dna zbiornika (powierzchni). Załóżmy jednak optymistycznie, że zbiornik Pana ma 150 cm długości, 45 cm szerokości i 40 cm wysokości. Jeśli tak, to wtedy można spokojnie pokusić się o hodowlę dorosłej pary pielęgnicy Meeka (Thorichthys meeka), osiągającej w przypadku samca ok. 15 cm długości, i pary pielęgnicy sajika (Cryptoheros sajica). Oczywiście stuprocentowej pewności nikt Panu nie da, pielęgnice to bowiem ryby obdarzone dużym temperamentem i nierzadko indywidualnym charakterem. Mają swoje przysłowiowe dąsy i nieraz potrafią zaskoczyć obserwatora zmiennością nastrojów. Akurat jednak trzy wymienione przez Pana taksony, poza okresem tarła, należą do spokojniejszych reprezentantów swojej rodziny. Może Pan też trzymać sajiki (wszak to one są dla Pana gatunkiem priorytetowym) wraz z pielęgnicami miodowymi (Archocentrus multispinosus).

Dopóki ryby są młode i jeszcze dorastające – można chować je wszystkie razem. Ale już wszystkich trzech gatunków, jeśli zamierza Pan docelowo cieszyć się z odchowywania przychówku (a taniec godowy podopiecznych, tarło i opieka nad potomstwem należą przecież do najbardziej pożądanych przez akwarystów widoków w akwarium, mających właśnie u pielęgnic szczególnie spektakularny wymiar) – nie polecamy. Zwłaszcza sajiki to ryby wszędobylskie, ciekawskie, pływające we wszystkich partiach wody i myszkujące po najciemniejszych zakamarkach akwarium. To wszystkożercy, których uwadze nie ujdzie dosłownie nic. I każdy nie dość wyrośnięty narybek może skończyć w ich pyskach. Z kolei T. meeki lubią czatować w wyższych partiach wody pod osłoną liści roślin pływających i przyjmować postawę zaczepno-obronną z imponującym rozwieraniem czerwonych pokryw skrzelowych. Mogą w ten sposób przegonić na drugi koniec akwarium niejednego zapędzającego się na ich terytorium intruza.

Tak czy inaczej, planując obsadę akwarium, niech Pan najpierw obmyśli „na sucho” wystrój i aranżację wnętrza, stworzy schronienia i właściwie umiejscowi dekoracje (korzenie, groty). Odsyłamy też Pana do wydanego dokładnie rok temu „Zeszytu Akwarystycznego” nr 37 (1/2013), poświęconego w całości pielęgnicom z Ameryki Środkowej – może w nim znajdzie Pan jakąś inspirację.

Jeżeli zaś idzie o świeciki kongolańskie vel kongijskie (Phenacogrammus interruptus), które mają w akwarium pełnić funkcję elementu dekoracyjnego, a dodatkowo tzw. rozpraszacza, to mamy jednak małe wątpliwości. Ci rodowici mieszkańcy dorzecza (rozlewisk) rzeki Kongo to ryby żwawe i żywiołowe, wymagające zarówno miejsc zarośniętych roślinnością zieloną, jak i swobodnej przestrzeni do pływania. Jako ryby stadne, dobrze się czują w ławicach, złożonych z przynajmniej pięciu osobników. Teoretycznie ich chów wespół ze spokojnymi, nieosiągającymi dużych rozmiarów pielęgnicami o względnie zbliżonych do świecików wymaganiach odnośnie parametrów wody (pH bliskie obojętnego, twardość w granicach 10-12°dGH, temperatura około 26°C) jest możliwy. Jednak decydując się na takie akwarium towarzyskie, wszelkie myśli o zbiorniku biotopowym będzie Pan musiał porzucić. Że Pan to doskonale wie – wynika zresztą jasno ze skierowanego do nas listu.

Pozdrawiamy serdecznie
Redakcja MA

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button