ArtykułyEncyklopedia

Pałka szerokolistna (Typha latifolia)

Encyklopedia - oczko wodne

Pałka szerokolistna (Typha latifolia)

Opis: gatunek rodzimy. Pospolicie porasta brzegi zbiorników wodnych oraz tereny podmokłe. Dorasta do 3 m wysokości. Jest byliną o charakterystycznych, szablastych, posiadających pochwę liściach. Wyjątkowo dekoracyjnie prezentują się zwłaszcza tworzące się w czerwcu kwiatostany. Mają one postać doskonale znanych „pałek”, których dolną część stanowi kwiatostan żeński, zaś górną – męski. Ten ostatni, po wytworzeniu pyłku, rozpada się i zanika, natomiast kwiatostan żeński pozostaje na roślinie aż do wiosny.

Warunki uprawy: gatunek bardzo łatwy w uprawie, a przy tym niebywale ekspansywny – łatwo może wymknąć się spod kontroli i stać uciążliwym chwastem zarastającym całe oczko wodne. Dlatego najlepiej sadzić go wyłącznie w dużych, perforowanych pojemnikach lub koszach umieszczonych do połowy swej wysokości na płyciźnie lub wkopanych w mokre podłoże dookoła oczka. Pojemnik należy wypełnić mieszaniną piasku i gliny w stosunku 2 lub 3 części piasku na jedną część gliny. Doskonale rośnie zarówno na stanowisku nasłonecznionym, jak i zacienionym. Bieżąca pielęgnacja polega na rozsadzaniu przerośniętych kęp oraz ograniczaniu wzrostu rośliny poprzez usuwanie wychodzących poza obręb pojemnika rozłogów. Jesienią suchych liści  i łodyg nie należy ścinać, ale pozostawić je do wiosny, gdyż puste wnętrza pędów zapewniają wymianę gazową w zbiorniku. Wiosną należy je jak najszybciej ściąć, jeszcze przed rozpadnięciem się dojrzałych kwiatostanów żeńskich tak, by nie nastąpiło niepożądane rozsianie się rośliny. Pałka odrasta samoczynnie z zimujących kłączy. W warunkach hodowlanych uzyskano wiele odmian tej rośliny, często o atrakcyjnie ubarwionych, dwubarwnych liściach (np. u odmiany „Variegata” posiadają one białe obrzeżenie). Do mniejszych oczek wodnych znacznie lepiej nadają się osiągające skromniejsze rozmiary gatunki pokrewne, takie jak pałka miniaturowa (Typha minima), pałka delikatna (T. gracilis) czy pałka wysmukła  (T. laxmanni). 

Rozmnażanie: wegetatywne za pomocą rozrastających się kłączy oraz szybko tworzących się rozłogów. Wiosną również generatywne z nasion uwalnianych przez rozpadające się zeszłoroczne kwiatostany żeńskie.

Wykorzystanie: roślina nabrzeżna, polecana zwłaszcza do większych oczek wodnych, którym nadaje naturalny wygląd. Uwaga! Szybko rozrastające się kłącza pałki wodnej posiadają ostre zakończenia, które są w stanie przedziurawić folię z której wykonane jest dno oczka, zwłaszcza, jeśli będzie ona kiepskiej jakości (np. zwykła folia budowlana zamiast specjalistycznej folii stawowej). Dlatego, decydując się na wprowadzenie do zbiornika tej rośliny pojemnik z nią należy dobrze zabezpieczyć tak, aby ograniczyć niepożądany wzrost kłączy w kierunku oczka wodnego. Jako ciekawostkę warto dodać, że pałka wodna bywa sporadycznie wykorzystywana w przemyśle jako surowiec izolacyjny i wyściółkowy. Jej dekoracyjne kwiatostany znajdują również zastosowanie w branżach zdobniczych np. w bukieciarstwie,  a nawet jako materiał artystyczny. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button