Artykuły

Phelsuma standingi w domowym terrarium

Terrarystyka - gady

Paweł Walenciak: Phelsuma standingi w domowym terrarium

Dzienne gekony z Madagaskaru zna już chyba każdy entuzjasta terrarystyki. Kojarzą nam się z małymi, kolorowymi jaszczurkami, które zasiedlają tropikalne regiony tej dużej wyspy.

Wśród przedstawicieli tego rodzaju jest jednak pewien gatunek, który dorasta do sporych rozmiarów i unika wilgotnych terenów. To właśnie Phelsuma standingi, której opis gatunkowy będę chciał przybliżyć Czytelnikom Magazynu Akwarium w niniejszym artykule.

Wstęp

Polska nazwa tej jaszczurki to gekon lub felsuma Standinga – nazwę gatunkową nadano na cześć angielskiego paleontologa i misjonarza medycznego na Madagaskarze: Herberta Foxa Standinga.

Tak jak wspomniałem na początku, Phelsuma standingi jest jednym z największych gatunków gekonów dziennych. Dorosłe samce potrafią osiągnąć długość niemal 30 cm i ważyć w granicach 70-80g, natomiast samice są zazwyczaj trochę mniejsze. Jaszczurka ta (jak cały rodzaj) posiada lamelle na palcach, dzięki którym sprawnie wspina się po gładkich, pionowych powierzchniach. Jest bardzo zwinna, szybka i dobrze skacze.

Zaskakująca jest zmiana ubarwienia, która zachodzi w trakie dojrzewania tego gatunku. Młode, po wykluciu z jaj mają około 8-9 cm i znacznie różnią się wyglądem od osobników dorosłych. Przez ich ciało przebiegają szare, poprzeczne pasy. Posiadają jasnozielone głowy i turkusowe ogony. Dorosłe osobniki mają jednolicie szare ciała z plamkami w ciemniejszych odcieniach. Ich głowy przybierają wyblakły, zielony kolor, a ogony pozostają w odcieniach niebieskiego.

Część brzuszna z kolei jest kremowa.

Występowanie

Phelsuma standingi jest gatunkiem sucholubnym, a na swój biotop wybiera suche, cierniste lasy i zarośla w południowo-zachodniej części Madagaskaru. Występuje w okolicach Parków Narodowych Andohahela czy Zombitse-Vohibasia, gdzie średnia roczna temperatura powietrza wynosi 24°C.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button