Artykuły

Pielęgnica Meeka (Thorichthys Meeki) – odkurzona staroć?

Ryby Ameryki Środkowej

Hubert Zientek: Pielęgnica Meeka (Thorichthys Meeki) – odkurzona staroć?

Chciałoby się napisać, że stara, poczciwa „meeka” wciąż znajduje się na topie wśród najchętniej utrzymywanych w akwariach pielęgnic amerykańskich. Niestety, tak nie jest, a pięknie wybarwione dorosłe okazy oferowane są w sklepach zoologicznych dość rzadko. Z kolei osobniki młodociane są zwykle w żałosnej kondycji – wyblakłe i słabo wyrośnięte (konsekwencja złego żywienia, zarażenia pasożytami wewnętrznymi itp.).

Dziś mało kto jest zainteresowany kupnem takich ryb, mimo że ich cena jest relatywnie niska. Mając powyższe na uwadze, długo szukałem pary, która reprezentowałaby wszystkie pozytywne cechy tego gatunku. Wreszcie kolega znalazł mi ją w jednym z białostockich „zoologów”. Jej wysyłka do mnie była już tylko kwestią logistyki…
Seth Eugene Meek (1859–1914) był amerykańskim ichtiologiem, który jako pierwszy zebrał materiał o rybach słodkowodnych Meksyku oraz wydał książkę o tychże, żyjących w wodach Panamy. Jako pierwszy też opisał rodzaj Thorichthys w 1904 roku. To właśnie na jego cześć nadano nazwę gatunkową omawianej ryby. U dorosłych samców tego gatunku uwagę obserwatora szczególnie przykuwa mniej lub bardziej intensywna, czerwono-pomarańczowa barwa dolnej, przedniej część ciała (niekiedy ciągnąca się brzegowo aż po otwór odbytowy). To od niej wzięła się nazwa gatunku w jęz. angielskim: Firemounth cichlid, co w wolnym tłumaczeniu znaczy pielęgnica „ognistopyska”. W zależności od nastroju ryby wzdłuż ciała można dostrzec pas, złożony z nieregularnych, złączonych ze sobą lub nie, mniej lub bardziej ciemnych plam oraz 5–7 poprzecznych pręg (te ostatnie są znacznie rzadziej widoczne). Pielęgnica Meeka dorasta ona do około 10 (samica) i około 15 (samiec) cm. W naturze występuje w wodach południowego Meksyku (w tym Półwysep Jukatan) do Gwatemali, Belize i północnego Hondurasu. Populacje zawleczone przez człowieka znane są w Puerto Rico, na Florydzie czy Hawajach.

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button