Artykuły

Pielęgniczka kratkowana (Dicrossus filamentosus) – mała szachownica w akwarium

Ryby Ameryki Południowej

Hubert Zientek: Pielęgniczka kratkowana (Dicrossus filamentosus) – mała szachownica w akwarium

Zawsze chciałem hodować te piękne ryby, lecz nigdy jakoś nie mogłem natrafić na zdecydowanie zadowalający mnie materiał hodowlany. Sytuacja zmieniła się radykalnie latem ubiegłego roku, kiedy to w jednym z warszawskich sklepów zoologicznych ujrzałem grupę młodych, acz ładnie już wyrośniętych i wybarwionych osobników. Od razu zakupiłem kilka z nich, a od kolegi pozyskałem jeszcze dwie samice, aby jak najbardziej urozmaicić pulę genową. O tym, jak należy pielęgnować oraz rozmnażać tytułowy gatunek, traktuje niniejszy artykuł.

Niejednokrotnie oferowane w handlu ryby są marnej jakości, ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, a nierzadko zaobserwować można osobniki z objawami chorobowymi. Najlepszym źródłem pozyskania pielęgniczek, jak zresztą wszelkich innych zwierząt akwariowych, są, moim zdaniem, nadwyżki hodowlane od dobrego akwarysty amatora – niestety, obecnie omawiane ryby dość rzadko goszczą w akwariach polskich hobbystów, choć oczywiście niektórzy pasjonaci od lat z powodzeniem je rozmnażają.

Niestety wielu początkujących akwarystów, którzy nie zasięgnęli wcześniej fachowych informacji na temat pielęgniczek, szybko je traci, nie zapewniwszy im właściwych warunków środowiskowych. Są to bowiem ryby dość delikatne i wrażliwe, słusznie w minionych dekadach kwalifikowane jako tzw. gatunek problemowy. Nie można ich ot tak sobie wpuścić do zbiornika pełnego kolorowych żyworódek i liczyć na to, że będą czuły się w nim dobrze. Choć widywałem wyjątki, to w takich warunkach „kratki” zazwyczaj żyją krótko, a najczęstszą przyczyną ich śnięć są zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Te zaś wywoływały zwykle nieprawidłowe parametry fizykochemiczne wody lub gwałtowne ich zmiany. Z powodu tych ostatnich bardzo ważna jest także prawidłowa aklimatyzacja ryb do nowego miejsca. Powinna być ona przeprowadzona bardzo starannie i bez pośpiechu – należy kilkakrotnie w ciągu około pół godziny dolewać do torby/pojemnika z rybami małe partie wody z akwarium docelowego.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button