ArtykułyPorady

Piraniowate paku – czy mogą być niebezpieczne?

Porady akwarystyczne

Witam,
od dawna fascynują mnie piranie, ale – ze względu na sytuację rodzinną (małe dziecko) nie odważyłbym się pielęgnować ich w domu w akwarium. Sprzedawca w sklepie zoologicznym pokazał mi jednak ostatnio tak zwane paku. Twierdził, że są one roślinożerne i można bezpiecznie trzymać je w akwarium bez żadnego ryzyka. Czy rzeczywiście tak jest? Proszę o napisanie czegoś więcej o tych rybach.
Mariusz M., Tychy

Wspomniany przez Pana sprzedawca nie do końca miał rację, bowiem paku to ryby nie tyle roślinożerne (choć taka jest obiegowa opinia na ich temat), co wszystkożerne (a właściwie należałoby nawet napisać „wszystkozżerne”, pochłaniają bowiem w każdej ilości niemal dowolny rodzaj podawanego im pokarmu). Zanim jednak zdecyduje się Pan na ich ewentualny zakup, radzimy zapoznać się z wymaganiami tych zwierzaków, bowiem – zwłaszcza pod względem wielkości akwarium – są one niemałe.

Ryby określane mianem paku obejmują dwa różne gatunki z rodziny piraniowatych (Serrasalmidae): Colossoma macropomum i Piaractus bracypomus. Pierwszy z nich – zwany „paku czarnym” lub „czarnopłetwym” pierwotnie występował w dorzeczach Amazonki i Orinoko, jednak – ze względu na smaczne mięso – został introdukowana w wielu innych rzekach Ameryki Południowej, a także Ameryki Środkowej, Azji i Nowej Gwinei. W naturze dorasta do 110 cm długości (a niepotwierdzone informacje mówią nawet o 150 cm) i kilkudziesięciu kilogramów masy ciała. W warunkach akwariowych aż tak imponujących rozmiarów nie osiąga, ale z łatwością przekracza 60 cm długości. Posiada bocznie spłaszczone, bardzo wysokie, owalne w zarysie ciało z dużą, widlasto rozdwojoną płetwą ogonową. Boki są dymnoszare do niemal czarnych. Głowa jest mała, z masywnym pyskiem. Dymorfizm płciowy nie występuje.

Drugi z gatunków – Piaractus brachypomus – zamieszkuje dorzecza Amazonki i Orinoko. W naturze dorasta do 90 cm długości, zaś w warunkach akwariowych zwykle nie przekracza 50 cm. Osobniki młodociane dostępne w sklepach są podobne do piranii czerwonych (mimikra), co w naturze ma chronić je przed potencjalnymi drapieżnikami. Często zresztą bywają mylone z nimi w handlu. Rozróżnić można je po ciemno kropkowanym grzbiecie i bokach. Okazy dorosłe są podobne do Colossoma macropomum, ale odznaczają się nieco ciemniejszym ubarwieniem. Dymorfizm płciowy nie występuje. Co ciekawe, ryby te (zapewne wypuszczone przez jakiegoś niefrasobliwego akwarystę) kilkakrotnie odławiano w polskich wodach, m.in. w okolicach Szczecina. Jest to więc potencjalny gatunek inwazyjny.

Obydwa gatunki paku mają podobne wymagania pielęgnacyjne. Są to typowe ryby stadne, które należy pielęgnować w grupach składających się z co najmniej kilku osobników. Towarzystwem dla nich mogą być większe pielęgnice i sumy, np. z rodziny Pimelodidae, a także duże zbrojniki. Z racji na osiągane przez ryby rozmiary dla grupy paku trzeba przygotować możliwie jak największe akwarium o pojemności min. 1500 l. Zbiornik powinien być wykonany z grubych szyb (spłoszone paku mogą w nie uderzać), szczelnie przykryty, z umiarkowanym oświetleniem i bardzo wydajną filtracją. Na dnie należy umieścić piasek lub gruby żwir. Dekoracje wykonujemy z otoczaków, dużych kawałów drewna i korzeni. Sadzenie jakichkolwiek roślin mija się z celem, bo szybko zostaną zjedzone. Uwaga! Ryby te mają wyjątkowo mocne zęby i potężne szczęki! W zbiorniku z nimi należy bardzo dobrze zabezpieczyć wszystkie przewody elektryczne oraz nie wolno umieszczać żadnych delikatnych przedmiotów (szklane termometry, grzałki itp.) które są narażone na zniszczenie. Woda powinna mieć temperaturę 22–28°C, twardość 5–15°dGH i odczyn pH 5,8–7,5. Z uwagi na gabaryty i tempo przemiany materii ryb konieczne są regularne, obfite podmiany wody.

Wykarmienie paku nie sprawia większych trudności. Osobniki młode w naturze żywią się głównie planktonem i larwami owadów wodnych. Starsze zjadają praktycznie wszystko – owoce, orzechy, nie gardzą też padliną. W akwarium młodym rybom najlepiej podawać wszelkie możliwe mrożonki akwarystyczne, a także zielony groszek, szpinak, sałatę, liście mniszka lekarskiego, winogrona i pokrojone owoce. Dorosłe karmimy całymi owocami (jabłka, brzoskwinie, banany), pokrojonymi warzywami (ogórek, cukinia, marchew), a także pokarmem mięsnym (filety rybne, mięso kurczaka itp.). Ryby są bardzo żarłoczne i wymagają regularnego podawania karmy.

Te okazałe ryby nie rozmnażają się w niewoli. Są jednak wyjątkowo odporne na choroby i długowieczne – w dużym akwarium mogą przeżyć nawet ponad 25 lat.

Redakcja MA

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button