ArtykułyPorady

Plaga okrzemek – jak sobie radzić

PORADY - Listy do Redakcji

Plaga okrzemek – jak sobie radzić

[okrzemki porady]

Witam Redakcję,
Mam akwarium już 4 miesiące i niestety nie mogę się pozbyć okrzemków.
Czy wystarczy, jeśli zasłonię akwa przed dostępem światła na tydzień? Słyszałem, że tylko to może pomóc, że żadna chemia nie poradzi sobie z tą plagą.
Pozdrowienia
Zbyszek

Dzień dobry Panie Zbigniewie,
Okrzemki są glonami, które często nawiedzają świeżo założone akwarium. Kiedy warunki w akwarium ulegają stabilizacji, plaga ta powinna samoczynnie znikać. Niestety tak długi okres, jak cztery miesiące od momentu założenia zbiornika, podczas którego nie doszło do zaniku tych glonów, świadczy o dalszym niedojrzeniu ekosystemu w akwarium. Spowodowane jest to najprawdopodobniej jedną lub kilkoma przyczynami najczęstszego pojawienia się okrzemek w akwarium, a mianowicie niedostateczną ilością światła oraz nieefektywną filtracją biologiczną w zbiorniku.

Szkoda, że nie przybliżył Pan konkretnych warunków panujących w akwarium, czyli typu i mocy oświetlenia, obsady zbiornika oraz parametrów chemicznych wody, co pomogłoby w ustaleniu przyczyn zakwitu oraz na dobranie najlepszej metody walki z niechcianymi glonami. Jednakże zalecałbym spróbować walczyć z okrzemkami poprzez usuwanie przyczyn zakwitu, a nie walki z już występującym skutkiem przez zaciemnienie akwarium, czy przy użyciu związków chemicznych.

Po pierwsze,

najlepiej zwiększyć moc oświetlenia do minimum 0.4-0.5 W/l (jeśli używa Pan świetlówek, a są one już zużyte, trzeba wymienić je na nowe, najlepiej na takie, które nie sprzyjają wzrostowi glonów). Równolegle dobrze by było zmienić filtr na taki, który gwarantowałby większą wydajność (ale nie należy przesadzać, by nie powstał w akwarium tzw. „efekt pralki”, czyli zbyt duży ruch wody w zbiorniku). Jeżeli nie ma możliwości zmiany filtra, to należy zwiększyć ilość i częstotliwość podmian wody, oczywiście na odstałą, i monitorować poziom azotanów, azotynów i fosforanów w wodzie.

Usuwanie mechaniczne, tj. zdrapywanie glonów z szyb, odmulanie dna, usuwanie ich z elementów dekoracyjnych, to jedynie zabiegi wspomagające „kurację”, bez powyższych sposobów są nieskuteczne, ponieważ glony dalej będą miały warunki do swobodnego namnażania.

Zaprzęgnąć do walki z nimi można również niektóre zwierzęta akwariowe, jak np. ryby – otoski przyujściowe (Otocinclus affinis) lub niektóre krewetki, oczywiście jeśli pozostała obsada i warunki w akwarium na to pozwalają. Efekt ustępowania plagi okrzemek (jak również innych glonów) nie jest natychmiastowy. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i sumiennie stosować się do powyższych zasad i metod.

Jeżeli jednak chce Pan zastosować metodę zaciemniania

akwarium, należy pamiętać, że nie zawsze ta metoda działa, a jeśli przyniesie efekty, będą to jedynie krótkotrwałe zaniki glonów, które bez zmiany warunków na lepsze (czyli niesprzyjające okrzemkom) szybko powrócą, nierzadko w zmożonej sile. Aby temu zapobiec, należy jeszcze podczas zaciemniania, dokonywać obfitych podmian wody na świeżą oraz starać się usuwać jak najwięcej martwych glonów z akwarium przez odmulanie dna. Niestety martwe glony zapychają filtr, który powinien być wyczyszczony, a co za tym idzie, pozbawiony zostanie również pożytecznych bakterii odpowiadających za redukcję poziomu związków azotowych, więc łatwo można wpaść w błędne koło. Radziłbym jednak pozostać przy standardowych metodach walki z tym uporczywym glonem, które przytoczyłem powyżej.

Karol Kopeć

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

2 Komentarzy

 1. Witam, mam od miesiąca akwarium. Podmieniam wodę co tydzień. Zaczęłam mieć kłopoty z okrzemkami. Są na szybach i pomiędzy akwarium a kamieniami. Rozumiem, że one nie lubią światła i filtr powinien dość mocno mieszać wodę? Mam dokładnie taki zestaw jak w linku https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/zestawy-akwariowe/shrimp-set-smart-2/

  Nie sprawdzam parametrów. Może Pan polecić coś do ich sprawdzania?? Mam 4 gupiki, 3 krewetki Amano i jednego Clinthona. Jedną roślinę sztuczną i jedną żywą. Może powinnam dodać kogoś do obsady?

  Myślałam, żeby zastosować jakąś chemię albo zasłonić akwa kocem.

  Będę niezmiernie wdzięczna za podpowiedź. Nie chciałabym aby zwierzętom stała się krzywda.

  1. Można oczywiście akwarium zacienić, ale moje doświadczenie podpowiada – bo i ja w swoich zbiornikach niejednokrotnie zmagałem się z plagą okrzemek i brunatnic – że lepiej je doświetlić (a przynajmniej utrzymać 12-godzinny cykl oświetleniowy) i wprowadzić maksymalnie dużo szybko rosnących roślin, takich jak rogatek lub moczarka. Przedtem powinno się usunąć brunatny nalot mechanicznie.

   Oczywiście można zastosować chemioterapię, ale w tak małym litrażu, jakim Pani dysponuje, trudno będzie prawidłowo stosować/dozować specyfiki.

   Do pomiarów parametrów wody warto sięgnąć po preparaty którejś z uznanych firm akwarystycznych – jest w czym wybierać, a nie chcę podawać jednej marki, by nie zostać posądzonym o stronniczość.

   Pozdrawiam
   Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button