
Droga Redakcjo!
Chciałem w swoim 400-litrowym akwarium hodować kilka sztuk anthiasów. Próbowałem już kilkakrotnie, bez efektu. Za każdym razem ryby padały. Mam do Państwa pytanie, czy jesteście w stanie mi podpowiedzieć, co mam zrobić, aby anthiasy żyły w moim akwarium, a może udzielicie podpowiedzi, gdzie mogę znaleźć jakieś publikacje na temat hodowli tych ryb. Chcę nadmienić, że w moim akwarium żyją pokolce, garbniki, wargacze, ustniki. Wszystkie ładnie rosną i mają się dobrze. Bardzo proszę o odpowiedź.
Z poważaniem
Janusz Brzeziński
Panie Januszu,
najczęściej spotykane w handlu ryby z rodziny strzępielowatych to nie „anthiasy” lecz „pseudanthiasy”: Pseudanthias squamipinnis, Pseudanthias dispar, Pseudanthias evansi, Pseudanthias tuka oraz Pseudanthias parvirostris. Są to zwierzęta żyjące w stadach, przy czym posiadają ciekawą zdolność do zmiany płci. Młode osobniki to samice, największa i najsilniejsza z nich zmienia się w samca – taka przemiana może trwać kilka, a nawet kilkanaście tygodni. W tym czasie barwy ryb ulegają zmianie tak, że w stadzie od razu można zauważyć, „kto tu rządzi”. W przypadku zniknięcia samca, kolejna pod względem rozmiaru samica zajmuje jego miejsce. Zmiana w drugą stronę nie jest możliwa, zatem należy unikać wpuszczania dwóch samców do jednego zbiornika.
W naturze ryby te bardzo często występują na nieco większych głębokościach, w pobliżu siedlisk koralowców niefotosyntezujących. Miejsca te są niezwykle bogate w różnorodnych plankton, który utrzymuje przy życiu zarówno korale, jak i ryby. W akwarium powinniśmy starać się odtworzyć te warunki, zatem konieczne jest jak najczęstsze podawanie pokarmu w niewielkich ilościach. Za minimum uważa się karmienie 5-6 razy na dobę. Znakomicie sprawdzają się wszelkie drobne mrożone pokarmy: rozmaite ikry i jaja skorupiaków, planktony, a także pokarmy suche dedykowane rybom problematycznym w wykarmieniu.
Pozdrawiam
Paweł Korzec
Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 1/2014 (136) PDF6,90 zł
- Meduzy w akwarium2,46 zł
- Ślimaki nagoskrzelne2,46 zł
- Ochrona ekosystemu raf koralowych2,46 zł
- Życie w Bałtyku2,94 zł
- Błazenki w środowisku naturalnym2,46 zł
- Narodziny rekinaProdukt w promocji0,00 zł
- Choroby ryb morskich – ospa2,46 zł
- Rogatnica kolczasta Balistapus undulatus2,16 zł
- Akwarium morskie – projekt średniego zbiornika2,46 zł