Artykuły

Przemysław Chuchrak: Moje doświadczenia w chowie i hodowli krewetek Sulawesi Cardinal

KREWETKI

Caridina dennerli

Fragment artykułu: Przemysław Chuchrak: Moje doświadczenia w chowie i hodowli krewetek Sulawesi Cardinal

Caridina dennerli – znana pod nazwą handlową Sulawesi Cardinal – jest gatunkiem krewetki słodkowodnej pochodzącej z jeziora Matana położonego na Sulawesi – na jednej z wysp Oceanu Spokojnego.

Naturalnym siedliskiem tego taksonu są płytkie wody, w których występuje wiele skał i kamieni. Natomiast sprzyjająca im temperatura w jeziorze Matana wynosi 27–31°C.

Caridina dennerli to bardzo aktywne krewetki, pozostające niemal w ciągłym ruchu, które można trzymać w jednym zbiorniku z niektórymi innymi gatunkami bezkręgowców. Przedstawicielki tego akurat gatunku charakteryzują się czerwonym ubarwieniem – jego intensywność jest różna u różnych krewetek i może przybrać walor burgundowy, poprzez wiśnię, aż do czerwieni strażackiej – na którym kontrastowo odcinają się białe, niewielkie kropki. Intensywność czerwieni nie jest zależna ani od płci, ani od stanu zdrowia, ani od samopoczucia zwierząt. Zresztą rozróżnienie płci C. dennerli nie jest łatwe: samica posiada wprawdzie siodełko (ciemną plamę za głową), jednak nie zawsze jest ono widoczne – choćby w przypadku ciemniej ubarwionych osobników.

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania]

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2017 (164).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button