Artykuły

Przemysław Leśniak: Rodzina Eriocaulaceae, czyli eriocaulony w akwarium

Rośliny akwariowe

Rodzina Eriocaulaceae, czyli eriocaulony w akwarium

Niedotrawowate (Eriocaulaceae) występują licznie w całej niemal strefie tropikalnej i subtropikalnej, obejmując ponad trzynaście rodzajów, co stanowi ponad tysiąc sto gatunków roślin. Przedstawicieli tej rodziny spotykamy w południowo-wschodniej Azji (od dolnego biegu rzeki Amur i półwyspu Sachalin po Półwysep Indyjski, Indochiny i Malaje), znajdziemy ich w Australii i Oceanii, w Afryce, w obu Amerykach (aż po Nową Funlandię na północy), a w Europie – na Wyspach Brytyjskich.

W zależności od rodzaju i gatunku, niedotrawowate osiągają rozmiar od 1 cm do ponad 2 metrów (Polyanthus paepalanthus). W większości są to rośliny błotne, występujące na polach ryżowych, bagnach i torfowiskach oraz nad brzegami rzek (często okresowo wysychających). Sporo eriocaulonów to typowe rośliny lądowe (część z nich rośnie nawet na skalistym podłożu). Niektóre mogą być uprawianie w doniczkach na parapetach lub w ogrodach. Nieliczne natomiast są typowymi roślinami wodnymi, żyjącymi cały rok w zanurzeniu.

Jak wspomnieliśmy, do niedotrawowatych należy kilkanaście rodzajów roślin, spośród których najliczniej reprezentowany – przez ponad czterysta pięćdziesiąt gatunków opisanych, a wiele nieopisanych – jest rodzaj Eriocaulon. Podobnie jak w przypadku popularnych roślin z rodzaju Bucephalandra, i tutaj pod różnymi nazwami handlowymi pojawiają się niejednokrotnie te same gatunki. I nierzadko jesteśmy wprowadzani w błąd, gdyż dzieje się tak, że wprowadzana jako nowość na rynku roślina okazuje się rośliną dobrze nam znaną, a jedynie nazwaną inaczej – od  miejsca pochodzenia lub znalezienia celowo wprowadzają nas w błąd.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button