Artykuły

Przewodnik po tęczankach z rodzaju Chilatherina

Ryby Australii i Oceanii

Heiko Bleher: Przewodnik po tęczankach z rodzaju Chilatherina

Rodzaj Chilatherina (Regan, 1914) należy do rodziny tęczankowatych (Melanotaeniinae), na którą składają się także rodzaje: Cairnsichthys, Rhadinocentrus, Iriatherina, Glossolepis, Pelangia oraz Melanotaenia. Taksony z rodzaju Chilatherina stały się popularne wśród pasjonatów akwarystyki na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, zwłaszcza po moim odkryciu tęczanki Blehera (Chilatherina bleheri) w roku 1982 roku w nieprzystępnym jeziorze Danau Biru, zwanym także jeziorem Holmes.

Jak doszło do tego odkrycia? Wraz z Geraldem Robertem Allenem, zwanym Gerrym, urodzonym w Ameryce australijskim ichtiologiem, prowadziliśmy w tym czasie badania na wyspie Irian Jaya (dzisiaj zwanej także Papuą Zachodnią) w Indonezji. Pewnego dnia udało nam się wyczarterować samolot od misjonarza w Sentani i polecieliśmy w odległe miejsce, na południe jeziora Danau Biru, gdzie znajdowało się maleńkie, pokryte trawą lądowisko. Interesujący jest fakt, że podczas naszego trzydniowego pobytu nie znaleźliśmy w nieistniejącym już jeziorze (podobnie znikło z mapy także lądowisko…) żadnych gatunków tęczanek. W głównym zachodnim dopływie jeziora odkryliśmy tylko gatunek Melanotaenia maylandi. Jednak podczas odlotu naszej cessny, jednosilnikowego samolotu, poprosiłem pilota, aby wstrzymał start maszyny, ponieważ został jeszcze jeden fragment jeziora, którego nie przeszukaliśmy. Poprzedniej nocy śniło mi się, że w jego głębi dostrzegłem w całkowitej ciemności piękną tęczankę.

Złapałem maskę i zanurkowałem. Na głębokości prawie trzech metrów zauważyłem w ciemności coś przypominającego żółtą latarkę, na przemian włączającą się i wyłączającą, jak sygnalizacja świetlna. Wypłynąłem na powierzchnię i krzyknąłem do pilota, aby wyłączył silnik, ponieważ zobaczyłem coś interesującego. Wyciągnęłam sieci i z pomocą Gerry’ego Allena wyłowiliśmy okaz tego zdumiewającego gatunku…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button