
„Morskie jabłko” (strzykwa) (Pseudocolochirus sp.)
Pochodzenie: pochodzi z Centralnego Pacyfiku od Sri Lanki po Japonię i Australię.
Wielkość: do 15 centymetrów średnicy, przeważnie mniejsza.
Zbiornik: typowe akwarium rafowe o pojemności min. 200 l. Wskazana jest temperatura wody w granicach 24-26°C. Warunkiem koniecznym do życia zwierzęcia jest zapewnienie w zbiorniku bardzo silnego przepływu niosącej pokarm wody.
Charakterystyka: zwierzę niezwykle interesujące i dekoracyjne same z siebie niegroźne dla innych mieszkańców akwarium. Jednak zarówno jego wnętrzności, jak i powłoki ciała zawierają duże ilości toksyn, które zestresowana lub zraniona strzykwa wydala do wody – grozi to zatruciem ryb, dlatego należy unikać niepotrzebnego niepokojenia zwierzęcia i chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Opis: strzykwy te odznaczają się mniej więcej kulistym kształtem i przepięknym ubarwieniem. Ich ciała mienią się różowo, czerwono, fioletowo, żółto i niebiesko.
Rozmnażanie: nie mnoży się w niewoli, choć znane są sporadyczne przypadki wytwarzania gamet. Jest to bardzo niebezpieczne dla innych mieszkańców zbiornika, ponieważ uwalniane bezpośrednio do wody w olbrzymich ilościach komórki rozrodcze wykazują silne właściwości toksyczne.
Pokarm: należy podawać żywą larwę artemii, mrożoną moinę, oczlika, zielony plankton, a także wysokiej jakości sztuczne pokarmy płynne dla bezkręgowców morskich. Strzykwy te wymagają bardzo dużej ilości pokarmu. Niezmiernie ważne jest regularne karmienie – „morskie jabłka” karmione sporadycznie lub niewłaściwie stają się coraz mniejsze i w konsekwencji giną! Dlatego zwierzęta te powinny być pielęgnowane jedynie przez doświadczonych akwarystów, którzy będą w stanie zapewnić im odpowiednie odżywianie. (js)