Artykuły

Małgorzata Tarczyńska: Rośliny do nanoakwarium

Wybierając rośliny do miniaturowych zbiorników, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar, jaki może osiągnąć konkretny gatunek.

Pamiętajmy, że często z niewielkiej roślinki przyniesionej ze sklepu może wyrosnąć imponujących rozmiarów okaz, który zdominuje całe akwarium i okaże się zwyczajnie za duży. Do małego akwarium najlepszym wyborem będą więc rośliny o delikatnej i drobnej budowie, zbyt duże bowiem, o wielkich liściach, pomniejszyłyby optycznie zbiornik i popsuły jego estetykę.

Wybór roślin w dużej mierze jest uzależniony od warunków, które możemy im zapewnić. Im lepsze warunki, tym piękniejsze będą nasze rośliny, niezależnie nawet od tego, czy są to gatunki trudniejsze, czy łatwiejsze w uprawie – każda roślina, nawet ta mniej wymagająca, dużo piękniej będzie wyglądała w odpowiednio dobrych warunkach, a my nie po to zakładamy akwarium dekoracyjne, żeby patrzeć na byle jak wegetujące, ledwo wyrosłe rośliny. Warto zaopatrzyć się w żyzne podłoże, z którego rośliny będą pobierały związki odżywcze. Na rynku jest dostępnych wiele firm, które oferują drobne podłoże dla roślin, tzw. substrat, o odpowiedniej gradacji i wielu pozytywnych właściwościach. Takie podłoże buforuje błędy akwarysty, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia glonów, zakwitów i innych niechcianych niespodzianek.

tekst i fot. Małgorzata Tarczyńska

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania]

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2017 (164).

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Close