Artykuły

Małgorzata Tarczyńska: Rośliny do nanoakwarium

ROŚLINY AKWARIOWE

Rośliny do nanoakwarium

Rośliny akwariowe. Fragment artykułu: Małgorzata Tarczyńska: Rośliny do nanoakwarium

Wybierając rośliny do miniaturowych zbiorników, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar, jaki może osiągnąć konkretny gatunek.
Pamiętajmy, że często z niewielkiej roślinki przyniesionej ze sklepu może wyrosnąć imponujących rozmiarów okaz, który zdominuje całe akwarium i okaże się zwyczajnie za duży. Do małego akwarium najlepszym wyborem będą więc rośliny o delikatnej i drobnej budowie, zbyt duże bowiem, o wielkich liściach, pomniejszyłyby optycznie zbiornik i popsuły jego estetykę.

Wybór roślin w dużej mierze jest uzależniony od warunków, które możemy im zapewnić. Im lepsze warunki, tym piękniejsze będą nasze rośliny, niezależnie nawet od tego, czy są to gatunki trudniejsze, czy łatwiejsze w uprawie – każda roślina, nawet ta mniej wymagająca, dużo piękniej będzie wyglądała w odpowiednio dobrych warunkach, a my nie po to zakładamy akwarium dekoracyjne, żeby patrzeć na byle jak wegetujące, ledwo wyrosłe rośliny.

Warto zaopatrzyć się w żyzne podłoże, z którego rośliny będą pobierały związki odżywcze. Na rynku jest dostępnych wiele firm, które oferują drobne podłoże dla roślin, tzw. substrat, o odpowiedniej gradacji i wielu pozytywnych właściwościach. Takie podłoże buforuje błędy akwarysty, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia glonów, zakwitów i innych niechcianych niespodzianek.

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania]

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2017 (164).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button