Artykuły

Strategie rozrodcze ryb

Zagadnienia ogólne

Marcin Graczyk: Strategie rozrodcze ryb

Rozmnażanie, oprócz rozwoju i wzrostu, to główna cecha organizmów żywych. Niezależnie od złożoności czy przynależności gatunkowej – od bakterii po człowieka – każdy organizm podejmuje strategię umożliwiającą jego trwanie.

Niektóre ze strategii na pierwszy rzut oka wydają się proste, inne natomiast swoją złożonością przyprawiają o zawrót głowy. W przypadku ryb mamy do czynienia zarówno z rozwiązaniami ewolucji, które polegają wyłącznie na uwolnieniu gamet do środowiska, w jakim się znajdują, jak i z szeregiem niezwykle zawiłych zabiegów podejmowanych zarówno w trakcie tarła, jak i po pojawieniu się potomstwa.

Generalna zasada brzmi tak: im prostsza strategia, tym więcej rodzi się potomstwa (okazuje się bowiem, że więcej potrzeba go, by gatunek mógł przetrwać).

Sposób rozmnażania się zwierząt spowodowany jest najczęściej presją środowiska (sprowadza się to do warunków bytowania – takich jak wszelkiego rodzaju presja związana z czynnikami abiotycznymi: chociażby temperaturą, ciśnieniem czy rodzajem podłoża, a także współistniejącymi w tymże środowisku drapieżnikami i konkurentami.

Cały artykuł w pliku PDF lub w numerze Magazynu Akwarium

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button